Příspěvek na obnovitelné zdroje energie v cenách elektřiny spotřebitelů je v německých zemích příliš vysoký

Příspěvek na obnovitelné zdroje energie, který platí spotřebitelé v cenách elektřiny, je příliš vysoký a je třeba ho snížit. Shodli se na tom premiéři německých spolkových zemí na dnešním jednání v Berlíně. Nepřímo také podpořili vládní návrh, aby příspěvek začali v omezené míře platit i ti spotřebitelé, kteří si dodávky elektřiny pro svou potřebu zajišťují pomocí solárních panelů sami.

Příspěvek spotřebitelů je třeba korigovat směrem dolů, řekl premiér Bádenska-Württemberska Winfried Kretschmann. Současných 6,24 centu (1,71 Kč) za kilowatthodinu elektřiny podle něj příliš zatěžuje domácnosti, které nesou hlavní břemeno podpory obnovitelných zdrojů.
Spolkové země se tak nepřímo postavily za návrh, který tento týden představila německá vláda. Kabinet chce zrušit výjimku z placení příspěvku, kterou mají provozovatelé solárních elektráren. Ti dosud nemusí platit „zelenou přirážku“ při spotřebě té elektřiny, kterou sami vyrobí. V důsledku toho ale připadá placení příspěvku na obnovitelné zdroje na menší počet spotřebitelů, což vede ke zvyšování odváděné částky.
Podle vládního návrhu by lidé, kteří využívají elektřinu z vlastních solárních panelů, od příštího roku odváděli na obnovitelné zdroje částku ve výši 40 procent z příspěvku, který platí běžní spotřebitelé. Při zachování současné výše by to znamenalo 2,5 centu za kilowatthodinu.
Německo v letošním roce přijalo i další opatření, která mají zastavit růst takzvané zelené přirážky. Sníží se garantované výkupní ceny pro nové obnovitelné zdroje připojené do sítě. Čtvrtina firem s energeticky náročnou výrobou by navíc měla přijít o výjimku, kterou dosud z placení příspěvku měla.
Příspěvek na obnovitelné zdroje obsažený v ceně elektřiny slouží k pokrytí rozdílu mezi tržní cenou elektřiny a garantovanou cenou, kterou se stát zavázal provozovatelům obnovitelných zdrojů vyplácet. Podpora má přispět k většímu rozvoji obnovitelných zdrojů, které by podle plánů německé vlády měly v zemi nahradit jaderné elektrárny a část elektráren uhelných.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *