Přísnější pravidla pro používání přípravků na ochranu rostlin

Používání přípravků na ochranu rostlin zřejmě bude mít přísnější pravidla. Omezit nepovolené nebo falšované přípravky pomocí sankcí a registrací má vládní novela, kterou schválila Poslanecká sněmovna. Až na šest milionů korun má norma zvýšit pokuty za zavlečení škodlivých rostlin do Česka. Novelu nyní posoudí Senát.

„Hlavním cílem návrhu je snížit výskyt nelegálních přípravků na ochranu rostlin na domácím trhu, a tím přispět ke zvýšení ochrany životního prostředí a potravinového řetězce,“ řekl poslancům ministr zemědělství Marian Jurečka. Vládní návrh počítá s razantním zvýšením některých sankcí. Například nejvyšší možná pokuta ve správním řízení za nepovolené přebalování přípravků na ochranu rostlin by se měla zvýšit z jednoho až na tři miliony korun. Stejně se má zvýšit pokuta za uvádění na trh nebo používání nepovoleného přípravku. Novela také měla podle návrhu vlády z 1,5 milionu na pět milionů korun zvýšit pokutu za zavlečení škodlivých organismů nebo rostlin do ČR. Sněmovna horní sazbu zvýšila na šest milionů korun.

Ministerstvo zemědělství zvýšení pokut zdůvodnilo tím, že jejich současná výše je nízká. Podle studie vypracované Evropskou komisí je v EU přibližně desetiprocentní podíl prodaných nepovolených přípravků, v ČR je to 17,5 procenta. Podle ministerstva nejde o ojedinělé případy. Distributoři přípravků na ochranu rostlin pro profesionální pěstitele se budou muset podle návrhu povinně registrovat.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *