Přehradu Sedlice na řece Želivce čeká odbahnění

Přehradu Sedlice na řece Želivce, která pomáhá chránit před splaveninami nedalekou vodárenskou nádrž Švihov, čeká odbahnění. Technologii na odtěžení bahna tam chce Povodí Vltavy vyzkoušet zjara. Přehrada Sedlice je v provozu 90 let.

O potřebě odbahnění Sedlice se mluví řadu let. Navržený postup odtěžení sedimentů chtělo Povodí Vltavy vyzkoušet už letos. Podle mluvčího podniku Hugo Roldána nebude možné tuto akci do konce roku 2017 uskutečnit z důvodu nedostupnosti technologie, která má být využita při těžebním pokusu. Termín zahájení zkušebních prací povodí posunulo na jaro 2018. Náklady na vyčištění celé přehrady podnik dříve odhadoval na úrovni 300 milionů korun.

Přehradu s rozlohou 38 hektarů stavěli dělníci nedaleko stejnojmenné obce v letech 1921 až 1927. Původně hlavně zásobovala vodou hydroelektrárnu. Po vzniku nádrže Švihov na Želivce, z níž bere pitnou vodu i Praha, začali vodohospodáři vidět význam Sedlice v zachycování splavenin. Vodní dílo zaujalo také památkáře, jeho hráz je od listopadu 2012 kulturní památkou. Jde o hráz zakřivenou do oblouku, přes niž se klene desetiobloukový kamenný most dlouhý 120 metrů.

Přehrada se zařadila mezi vyhledávané rekreační oblasti. Jen na území obce Sedlice se 140 obyvateli je přes 220 rekreačních chat a chalup. Přehrada zvyšuje atraktivitu tohoto regionu, míní starosta Sedlice Roman Cihlář. Pokud se nádrž podaří odbahnit, mohla by se časem podle něj zlepšit čistota vody pro koupání. Celkově by se mohl zvednout i turistický ruch, který poslední dobou ustává, řekl. Vyčištění Sedlice by podle starosty také zlepšilo její schopnost chránit území před povodněmi, protože by mohla zadržet víc vody.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *