25.03.2014 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pravidla pro boj s invazními druhy

Evropský parlament usiluje o to, aby ještě v dubnu před koncem tohoto funkčního období schválil pravidla pro potírání škodlivých nepůvodních rostlinných a živočišných druhů. Uvedl to český europoslanec Pavel Poc, který zároveň popřel informace, že chce jednání o těchto takzvaných invazních druzích zrušit v obavě z dopadů na kampaň před evropskými volbami.

Podle Poce, který je parlamentním zpravodajem pro návrh o invazních druzích, je třeba spěchat. "Například asijská sršeň postupuje z Francie rychlostí 100 kilometrů za rok," řekl Poc. "Hraje se o čas."
Bruselský týdeník European Voice minulý týden s odvoláním na nizozemského poslance Gerbena-Jana Gerbrandyho napsal, že sociální demokrat Poc chce jednání o kontroverzním tématu zrušit, protože se dostává pod tlak médií a bojí se, že by to poškodilo kampaň před květnovými volbami do EP. Týdeník jako příklad uvedl výroky v českých médiích europoslance za ODS Milana Cabrnocha, který vyjádřil naději, "že se úředníci (EK) nezaměří i na brambory a rajčata, která byla do Evropy zavlečena z Ameriky".
Poc odmítl, že by chtěl jednání skutečně ukončit a řekl, že Gerbrandy vynesl informace z jedné fáze důvěrných jednání. Při obtížných jednáních zástupců EP s komisí a členskými státy "jsme skutečně krátce uvažovali o tom, že bychom mohli ta jednání ukončit, ale ukázalo se, že jsme schopni s řeckým předsednictvím EU dojít k racionálnímu výsledku", řekl Poc.
Odmítl také Cabrnochovy výroky o rajčatech a bramborách. "To je holý nesmysl. Snažili jsme se v EP zaměřovat se na prevenci a na nebezpečné organismy typu bolševníku, plzáka španělského, klíněnky jírovcové a sršně asijské," řekl Poc.
Spory se točí kolem toho, zda mají existovat výjimky z předpokládaného celoevropského seznamu škodlivých invazních druhů. Proti tomu se staví Evropská komise, takže možným řešením je stanovení takových kritérií výběru do seznamu, která by zabránila, aby se tam dostaly druhy jako hyacint vodní, řekl Poc.
Tato rostlina je jedním z invazních druhů, které způsobují problémy jen někde v unii. Španělsko, Francie, Portugalsko a Británie mají velké problémy s vodním hyacintem a vydávají desítky milionů eur, aby od něj očistily vodní plochy. V České republice si ho kupují lidé do jezírka na zahrádku, v ČR je totiž zcela neškodný, protože nepřežije zimu, dodal Poc. Snahou je podle něj zajistit, aby se takové druhy nezakazovaly paušálně v celé Evropě.
Jednou z třecích ploch je také otázka druhů, které jsou v některých zemích EU invazní, ale jinde v unii jsou doma. Některé takové druhy škodí v ČR, mezi jinými plzák španělský a klíněnka. Ale neexistuje druh, který by byl domácí v ČR a jinde v unii byl nebezpečným invazním druhem, řekl Poc.
Proto je podle něj pro Českou republiku důležité, aby se tyto druhy dostaly do seznamu Evropské komise. "Aby na boj s nimi bylo financování a aby státy, odkud tyto druhy pocházejí, byly povinny zavést opatření proti jejich šíření," řekl.
Měli bychom vše stihnout do dubna, ještě před volbami do EP, uvedl Poc. "Spěcháme i proto, že se hraje o čas a i půlrok je důležitý."
Jako příklad uvedl právě "nebezpečnou asijskou sršeň, která se dostala do Francie s nějakým kontejnerem bonsají". Tyto sršně jsou velmi agresivní, řekl. "Zatímco evropská vás přestane honit po nějakých 30 metrech, asijská sršeň vás pronásleduje pořád," dodal.
"Dá se to v této fázi ještě zlikvidovat. Už nyní s tím Francouzi určitě bojují, ale je potřeba mezinárodní spolupráce. Stejně tak je třeba zavést systém rychlého varování - když se nějaký invazní druh nově objeví v některém unijním státě, tak to bude Evropská komise vědět," řekl Poc.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down