Pravidla pro boj s invazivními druhy chce mít Evropská unie do dubna

Evropský parlament usiluje o to, aby ještě v dubnu před koncem tohoto funkčního období schválil pravidla pro potírání škodlivých nepůvodních rostlinných a živočišných druhů. Uvedl to český europoslanec Pavel Poc, který zároveň popřel informace, že chce jednání o těchto invazních druzích zrušit v obavě z dopadů na kampaň před evropskými volbami. Podle Poce, který je parlamentním zpravodajem pro návrh o invazních druzích, je třeba spěchat. Jako příklad uvedl asijskou sršeň, která postupuje z Francie rychlostí sto kilometrů za rok.

Bruselský týdeník European Voice minulý týden s odvoláním na nizozemského poslance Gerbena-Jana Gerbrandyho napsal, že sociální demokrat Poc chce jednání o kontroverzním tématu zrušit, protože se dostává pod tlak médií a bojí se, že by to poškodilo kampaň před květnovými volbami do Evropského parlamentu. Týdeník jako příklad uvedl výroky v českých médiích europoslance Milana Cabrnocha, který vyjádřil naději, že se úředníci Evropské komise nezaměří i na brambory a rajčata, která byla do Evropy zavlečena z Ameriky.

Poc odmítl, že by chtěl jednání skutečně ukončit a řekl, že Gerbrandy vynesl informace z jedné fáze důvěrných jednání. Při obtížných jednáních zástupců Evropského parlamentu s komisí a členskými státy podle Poce skutečně krátce uvažovali o tom, že by mohli ta jednání ukončit, ale ukázalo se, že jsou schopni s řeckým předsednictvím EU dojít k racionálnímu výsledku.

Poc odmítl Cabrnochovy výroky o rajčatech a bramborách a označil je za holý nesmysl. Podle něj se snažili v Evropském parlamentu zaměřovat na prevenci a na nebezpečné organismy typu bolševníku, plzáka španělského, klíněnky jírovcové a sršně asijské.
Spory se točí kolem toho, zda mají existovat výjimky z předpokládaného celoevropského seznamu škodlivých invazních druhů. Proti tomu se staví Evropská komise, takže možným řešením je stanovení takových kritérií výběru do seznamu, která by zabránila, aby se tam dostaly druhy jako hyacint vodní, řekl Poc. Tato rostlina je jedním z invazních druhů, které způsobují problémy jen někde v unii. Španělsko, Francie, Portugalsko a Británie mají velké problémy s vodním hyacintem a vydávají desítky milionů eur, aby od něj očistily vodní plochy. V České republice si ho kupují lidé do jezírka na zahrádku, v ČR je totiž zcela neškodný, protože nepřežije zimu, dodal Poc. Snahou je podle něj zajistit, aby se takové druhy nezakazovaly paušálně v celé Evropě.
Jednou z třecích ploch je také otázka druhů, které jsou v některých zemích EU invazní, ale jinde v unii jsou doma. Některé takové druhy škodí v ČR, mezi jinými plzák španělský a klíněnka. Ale neexistuje druh, který by byl domácí v ČR a jinde v unii byl nebezpečným invazním druhem, řekl Poc.
Proto je podle něj pro Českou republiku důležité, aby se tyto druhy dostaly do seznamu Evropské komise. Aby na boj s nimi bylo financování a aby státy, odkud tyto druhy pocházejí, byly povinny zavést opatření proti jejich šíření, řekl. Vše by měli stihnout do dubna, ještě před volbami do Evropského parlamentu, uvedl Poc. Jako příklad uvedl právě nebezpečnou asijskou sršeň, která se dostala do Francie s nějakým kontejnerem bonsají. Tyto sršně jsou velmi agresivní, řekl. Zatímco evropská přestane člověka honit po asi třiceti metrech, asijská sršeň pronásleduje pořád. Stejně tak je třeba zavést systém rychlého varování – když se nějaký invazní druh nově objeví v některém unijním státě, tak to bude Evropská komise vědět, řekl Poc.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *