Povodí Moravy eviduje na 35 měřicích místech dosažení hranice sucha

Státní podnik Povodí Moravy eviduje na 35 z dvou set měřicích míst dosažení hranice sucha. Nejpostiženější je povodí Bečvy, kde hranice sucha dosáhla desítka stanic. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí státního podniku Petr Chmelař.

Stavy sucha hlásí ale také přítoky řeky Dyje nad vodním dílem Vranov, řeky Třebůvka, Litava, Brtnice, Rokytná, Trkmanka nebo Kyjovka. „Nízký stav průtoků nadlepšují nádrže, které jsou v současné době naplněné v rozmezí 60 až 97 procent,“ uvedl mluvčí. Za poslední týden vypustily nádrže do řek o dva miliony krychlových metrů více vody, než do nich přiteklo. Nejvíce takto „dotovanými“ řekami jsou Dyje, Jihlava, Svratka a Svitava. Bouřky, které minulý týden prošly přes české území, podle mluvčího výraznější vzestupy hladin na tocích nezpůsobily. Průtoky jsou v porovnání s dlouhodobými srpnovými průměry na desítkách míst podprůměrné a dosahují jen čtyř až 60 procent normálu.

„Vzhledem ke stávajícímu suchému období a nepříznivé hydrologické situaci jsme doporučili vodoprávním úřadům zvážit možnost omezit či zakázat obecné nakládání s vodami, popřípadě upravit povolené nakládání s vodami, provádět častější kontrolu dodržování manipulačních řádů rybníků a odběrů povrchových vod,“ uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *