Potvrzení o vyšetření na fipronil požadovala firma Zeelandia od 10. srpna

Firma Zeelandia, v jejíchž produktech byl zjištěn jedovatý insekticid fipronil, požadovala od svého německého dodavatele vajec po dohodě s krajskými veterináři potvrzení o vyšetření na tuto látku od 10. srpna. Uvedla to na svém webu. Kontaminovaná zásilka dorazila dřív, na začátku srpna. Poté, co se na konci srpna společnost dozvěděla, že fipronil byl zjištěn ve starších šaržích jejích výrobků, začala je stahovat. Firma jakékoli pochybení odmítá.

Látka byla potvrzena ve slovenském skladu sesterské společnosti Zeelandia. Čeští veterináři dostali varování z Německa před dodávkou do ČR 5. září. Po dohodě s krajskou veterinární správou požadovala firma Zeelandia od 10. srpna od německého dodavatele ke každé dodané šarži potvrzení o provedeném laboratorním rozboru prokazujícím, že v šarži není fipronil obsažen. Žádná šarže nebyla bez tohoto potvrzení k expedici zákazníkům uvolněna, sdělila společnost.

Firma obdržela na začátku srpna 7,2 tuny vaječné melanže a tekutých pasterizovaných bílků od německého distributora. Potraviny mohly být kontaminovány jedovatým insekticidem fipronilem. Firma ho distribuovala více než 130 provozovatelům, sdělili ve středu veterináři. Šlo o hotely, restaurace, pekárny, cukrárny a jídelny. Stát v návaznosti na to zpřísnil kontrolu nad dovozovými potravinami, dovozci musí na přítomnost fipronilu testovat pod hrozbou dvoumilionové pokuty všechna vejce a všechny vaječné produkty ze států Evropské unie.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *