Potvrzena další dvě nová ohniska ptačí chřipky

Veterináři potvrdili dvě nová ohniska ptačí chřipky. Obě jsou v malochovech, jedno v obci Záryby v Praze-východ ve Středočeském kraji, druhé v jižních Čechách v obci Horní Lhota na Jindřichohradecku. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal. V obou chovech bylo dohromady před začátkem úhynů zhruba 280 kusů drůbeže. Zbytky chovů budou vybité během dneška. V ČR je tak nyní 23 ohnisek nemoci.

V chovu v Zárybách jsou slepice, husy, kachny, perličky a krůty, dohromady jich je 160. „Chovatel nahlásil Státní veterinární správě náhlý úhyn dvou kohoutů a tří krůt. Vyšetření vzorků ve Státním veterinárním ústavu v pondělí večer potvrdilo ptačí chřipku H5,“ řekl Pejchal.
V jižních Čechách uhynulo chovateli postupně od soboty do pondělí 22 slepic a krůt. „V chovu bylo před hynutím zhruba 120 kusů drůbeže. V průběhu dnešního dne budou ptáci v obou ohniscích usmrceni a zároveň budou vydána nařízení pro uzavřená pásma,“ dodal mluvčí.
V jižních Čechách je tak nyní osm ohnisek nemoci, ve Středočeském kraji čtyři. Kromě jižních Čech zasáhla v ČR pouze menší chovy.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *