Potraviny máme páté nejlevnější

Ceny potravin a nealkoholických nápojů v České republice byly loni výrazně pod průměrem Evropské unie. Podle dnešních údajů Evropského statistického úřadu (Eurostat) představovaly 75 procent průměru EU, což je páté nejnižší číslo v rámci 27členného bloku.

Nižší úroveň cen v porovnání s unijním průměrem měly v tomto sektoru už jen Polsko (64 procent), Rumunsko (66 procent), Bulharsko (68 procent) a Litva (74 procent). Na Slovensku to bylo 81 procent, což je osmé nejnižší číslo v bloku.
Data evropských statistiků ukázala, že mezi státy panují v cenách velmi výrazné rozdíly. V nejdražším státě jsou u potravin a nealkoholických nápojů ceny více než dvojnásobné proti tomu, co lidé platí v tom nejlevnějším. Dánsko je téměř 40 procent nad průměrem EU za rok 2009, zatímco v Polsku ceny byly jen na 64 procentech unijního průměru.
U cen alkoholu je také markantní rozdíl. Zatímco ve Finsku byly na 170 procentech unijního průměru, tak v Rumunsku to bylo jen 70 procent. U tabáku byly v nejdražší zemi, Irsku se 217 procenty průměru, dokonce téměř pětkrát vyšší než v Bulharsku se 46 procenty průměru EU.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *