Potravinová banka Vysočiny loni rozdala asi 95 tun potravin

Potravinová banka Vysočina rozdělila v loňském roce mezi potřebné více než 95 tun potravin v hodnotě 5,7 milionu korun. Oproti roku 2017 se hmotnost potravin zvýšila víc než dvojnásobně. Podle náměstka hejtmana Pavla Fraňka má potravinová banka asi 25 smluvních odběratelů, tedy zařízení, která pečují například o seniory nebo matky v nouzi. Z potravinové banky dostává na Vysočině jídlo asi 6500 lidí.

Od roku 2014, kdy banka sídlící v Ledči nad Sázavou zahájila svoji činnost, rozdělila téměř 221 tun potravin za více než 12,5 miliónu korun, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová. V roce 2017 to bylo 42,5 tuny. Na fungování banky pravidelně přispívá Kraj Vysočina i města a obce z regionu. V letošním roce krajský rozpočet vyčlenil 200 000 korun. „Včetně letošního roku odešlo z krajského rozpočtu na účet potravinové banky celkem jeden milion korun, které pomohly především s úhradou mezd zaměstnanců nebo pokrytím provozních nákladů,“ řekl Franěk.
V potravinové bance většinou končí potraviny, které už nelze prodávat, avšak jsou zdravotně nezávadné. Od roku 2018 musí obchody nad 400 metrů čtverečních darovat neprodejné potraviny právě na charitu.
Zakladateli sdružení Potravinová banka Vysočina jsou Oblastní charita Havlíčkův Brod, obecně prospěšná společnost Háta a Nadace Jindřicha a Ičky Waldesových.
Potravinové banky v České republice loni shromáždily 4127 tun potravin a drogerie. Objem potravin darovaných od řetězců se meziročně ztrojnásobil. Asi 400 tun potravin darovali loni lidé ve veřejných potravinových sbírkách.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *