Potravináři se obávají, že se zadrhly připravené obchody s Čínou

Čeští potravináři se obávají, že se zadrhly připravené obchody s Čínou. Vázne podpis na dodání syrovátky za desítky milionů korun a na sušené mléko za 100 milionů korun. Uvedli to dnes zástupci firmy Interlacto a Agrární komory ČR.

V současné době se z Číny nikdo neozývá, aby se udělaly další kroky, řekl majitel firmy Interlacta Oldřich Gojiš. Původně očekával podpis smlouvy na dodávky demineralizované syrovátky do 14 dní až měsíce od nynějška. Dodávky syrovátky do Číny měly začít na přelomu roku. Podle něj však teď z obchodu může sejít. Domnívá se, že v žádném případě by se nemělo přestat komunikovat.

Podle mluvčí Agrární a Potravinářské komory ČR Dany Večeřové je také problém u společnosti Madeta, která měla dodat na čínský trh sušené mléko za 100 milionů korun.

Ministr zemědělství Marian Jurečka se v uplynulých dnech zastal ministra kultury Daniela Hermana, který se ve svém úřadu setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Peking považuje dalajlamu za separatistu, který usiluje o odtržení Tibetu od Číny, a setkání zahraničních politiků s nositelem Nobelovy ceny za mír pravidelně kritizuje. Jurečka měl v Číně jednat se svým protějškem a s ministrem pro oblast vodního hospodářství. V úterý však informoval o tom, že do Číny nezamíří, protože ministři plánované schůzky zrušili.

Potravináři již vydali prohlášení, že jsou z aktivit lidovců znepokojeni. Uvádí v něm, že pevně věří, že osobní aktivity ministra Jurečky nezavdají další příčiny k přerušení velmi obtížně navazovaných obchodních styků s dalšími zeměmi a s Čínou. Upozorňují, že je třeba si uvědomit, že čínský, arabský, ale i ruský trh jsou trhy velmi obtížně přístupné. V těchto zemích je nutná důkladná znalost místního prostředí, přímý kontakt i řada veterinárních či rostlinolékařských certifikátů, jejichž získání může trvat i několik let, poznamenala Večeřová.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *