Pořadatelé vyhlásili na Národní výstavě medu čtyři nejlepší medy roku 2021

Čtyři nejlepší medy z České republiky pro letošní rok vyhlásili pořadatelé soutěže Med roku na Národní výstavě medu v Brně. Letošní účast v soutěži byla asi o třetinu nižší než obvykle, řekl pořadatel soutěže Radomír Hykl. "Včelaři letos přihlásili 116 vzorků, obvykle to bývá 150 až 160 medů. Zcela to odpovídá poklesu vyrobeného medu v České republice, produkce také klesla asi o třetinu," uvedl Hykl.

V soutěži Med roku letos nebyl vyhlášen absolutní vítěz, pouze nejlepší medy ve všech čtyřech kategoriích, což jsou květové medy jednodruhové, květové medy vícedruhové, medovicové medy a pastové medy. „Každá z kategorií má specifické vlastnosti a hodnotit absolutního vítěze není podle nás úplně spravedlivé, proto jsme vyhlásili nejlepší med v každé z kategorií,“ vysvětlil Radomír Hykl.

Nejlepší med v kategorii jednodruhových květových medů má Roman Mazánek, v kategorii vícedruhových květových medů zvítězil med od Michala Platila, mezi medovicovými medy med od Dany Hermanové a mezi pastovými medy ten od Radomila Rubeše.

Soutěžní vzorky prošly chemicko-fyzikálním rozborem v laboratoři i hodnocením odborné poroty, která posuzovala senzorické vlastnosti medu – tedy vzhled, vůni, konzistenci, chuť a celkový dojem. „Školení degustátoři musí mít senzorické zkoušky z některé potravinářské školy, které prokazují, že má odpovídající čich a chuť. Degustátory potom dál vzděláváme i prověřujeme, a to i při samotném hodnocení. Anonymně například dostane vzorek stejného medu opakovaně a posuzujeme, jak je konzistentní při hodnocení,“ popsal Hykl.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *