Polsko by chtělo dodávat jablka na americký trh

Polsko se snaží přesvědčit Spojené státy, aby kvůli ruskému embargu na dovoz potravin otevřely svůj trh polským jablkům. Polský velvyslanec ve Washingtonu Ryszard Schnepf se setkal s náměstkem amerického ministra zemědělství Michaelem Scusem a požádal ho o zrychlený postup v této věci, napsala dnes agentura PAP.

Polsko podle Schnepfa počítá s podporou USA, svého spojence, nejen v oblasti vojenství, ale také obchodu. „Protože USA také ovlivnily ruské sankce, mají více pochopení pro situaci Polska“, prohlásil.
Scuse podle velvyslance nevyloučil použití zrychleného postupu. Polští úředníci by se měli setkat s úředníky amerického úřadu zodpovědného za vydávání licencí na dovoz potravin 18. srpna, dodal.
Americký trh je pro jablka z Evropské unie mnoho let zavřený. Jedinou výjimkou je Itálie, která může do USA vyvážet jablka a hrušky. Polsko by mohlo také do USA vyvážet zeleninu jako brokolici a papriku.
Polsko je největším producentem jablek v Evropě s roční produkcí kolem tří milionů tun. Více než třetinu produkce vyváží. Podle ministerstva zahraniční do Ruska loni vyvezlo zhruba 700 000 tun jablek.
Podle údajů statistického úřadu hodnota vývozu ovoce a zeleniny do Ruska, na který nyní platí embargo, loni činila 316 milionů eur (8,8 miliardy Kč). Jablka se na této částce podílela téměř 90 procenty. Polsko nedávno překonalo Čínu a stalo se největším světovým vývozcem ovoce.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *