Policie navrhla obžalovat zemědělské kontrolory z korupce

Policisté navrhli obžalovat třináctičlennou skupinu z korupce při vystavování rostlinolékařských osvědčení k zásilkám květin a ovoce vyvážených do Ruska a Běloruska. Mezi údajnými pachateli jsou také zaměstnanci Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ), informoval na webu policie mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Zaměstnanci ústavu podle policie vydávali na zboží rostlinného původu prázdná osvědčení bez bližšího popisu produktů. Dokumenty obsahovaly pouze úřední razítko a podpis inspektora, který však neprovedl zákonem předepsanou kontrolu. Listiny následně putovaly do Polska a Litvy, odkud doprovodily rostlinné zásilky do Ruské federace nebo Běloruska.
„Za jedno rostlinolékařské osvědčení tak měla být předána částka v minimální výši 600 Kč. Tímto způsobem mělo být v průměru vystaveno 500 nezákonných osvědčení za pouhý měsíc,“ uvedl Ibehej.
Obvinění jsou stíháni na svobodě. Podle policie se dopustili zneužití pravomoci úřední osoby, padělání a pozměnění veřejné listiny, přijetí úplatku a podplacení. Kauzu dozoruje Okresní státní zastupitelství v Tachově, kterému již policisté předali spis. ÚKZÚZ podle dřívějšího vyjádření  s policisty na vyšetřování spolupracoval a situaci řešil již od prvních podezření. Inspektoři byli postaveni mimo službu až do vyřešení případu.
Kontrolní zemědělský ústav je organizační složkou státu, zřizuje ho ministerstvo zemědělství. Inspektoři ústavu potvrzují vystavením rostlinolékařského osvědčení, že zkontrolovali zdravotní stav zásilky rostlin či rostlinných produktů před jejím odesláním do zemí mimo EU. Důvodem kontroly je ochrana před zavlečením škodlivých organismů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *