Pojďte si zkusit dávat jed do nor, vyzval šéf Zemědělského svazu ministra

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha vyzval otevřeným dopisem ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby si on a ministerští úředníci vyzkoušeli kladení jedu na hraboše do nor. Svaz chce povolení plošné aplikace jedu Stutox II, podle něj není v silách zemědělců zmenšit počty přemnožených hrabošů pouze kladením jedu do nor. Brabec vzkázal, že je na dovolené, za ministerstvo ale na akci pojede jeho náměstek Vladimír Dolejský. Na další návštěvu farmy pozvala ministerstvo také Česká společnost ornitologická, která naopak proti plošnému využití jedu lobbuje.

Pýcha již dříve uvedl, že je postojem ministerstva, které plošnou aplikaci jedu odmítá, zklamaný. Odsoudil také prohlášení ministerstva z minulého týdne, kterým resort rozhodnutí o výjimce pro plošnou aplikaci jedu od Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského kritizoval.

„Slova o zanedbané prevenci ze strany zemědělců zavádějící mediální prezentace možných dopadů plošné aplikace přípravku na hubení hlodavců v krajině a neschopnost reflektovat odborná fakta neslučující se s vaším vyhraněným postojem mne vedou k závěru, že osudy lidí, kteří v zemědělství a na venkově ekonomicky působí (a jsou na těchto aktivitách existenčně závislí), vám jsou zcela lhostejné,“ napsal nyní Pýcha Brabcovi. Pozval ministra na jednodenní výlet na Moravu, kde by mu zemědělci problematiku přemnožených hrabošů přiblížili, ministr by si pak sám mohl vyzkoušet kladení jedu do nor. „Věřím, že s vaším přispěním bychom mohli stanovit výkonnostní normy této aktivity tak, abychom mohli bezpečně zažehnat kalamitní stav hraboše polního,“ napsal Pýcha. Doufá, že ministr výzvu neodmítne a s „vyhrnutými rukávy“ ukáže, jak je jednoduché jed pouze do nor aplikovat.

K této aktivitě Pýcha vyzval i zástupce environmentálních organizací, jako jsou Česká společnost ornitologická nebo Svaz ochránců přírody. Tyto organizace se plošného využití jedu také obávají.

Ministr životního prostředí reagoval, že žádný otevřený dopis ještě kalamitu hrabošů nevyřešil, ani do budoucna nevyřeší. „My dáváme před gesty přednost seriózní debatě o možných řešeních, takže hned zítra (ve středu) se účastníme další debaty přímo v terénu na jižní Moravě,“ uvedl Brabec. Na dopis odpověděl také Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. Ten si stojí za tím, že plošná aplikace jedu je špatná.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *