Podpora zelené elektřiny je v souladu s předpisy Evropské unie

Český systém podpory produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů je v souladu s evropskými pravidly o státní podpoře. Uvedla to dnes Evropská komise s tím, že systém podporuje evropské energetické cíle a nedeformuje hospodářskou soutěž. V České republice od začátku loňského roku platí zákon o podporovaných zdrojích energie a před rokem si u komise stěžovala česká společnost Solar Global kvůli 26procentnímu odvodu z výnosů fotovoltaických elektráren. Podle eurokomisaře pro hospodářskou soutěž Joaquína Almunii schéma podpory pomáhá Česku plnit cíle spojené s využíváním energie z obnovitelných zdrojů. Dnešní rozhodnutí komise se přitom týká jen zařízení schválených po 1. lednu 2013, tedy od chvíle, kdy začala platit nová zákonná úprava.

Podle komisaře učinila Česká republika řadu dodatečných opatření, aby úpravu podpory sladilo s evropskými pravidly. Mezi jinými to bylo zavedení mechanismů, které producentům energií z obnovitelných zdrojů brání získávat kompenzace výrazně nad dodatečné náklady spojené právě s využíváním takových zdrojů.
Český systém podpory podle komise využívá garantované výkupní ceny a „zelené bonusy“ pro elektřinu vyprodukovanou vodními, větrnými a solárními elektrárnami či za využití biomasy, bioplynů nebo geotermálních sil.
V tiskové zpráva komise se uvádí, že v letošním českém rozpočtu je na ně vyčleněno okolo 91 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun).
Společnost Solar Global loni v květnu v tiskové zprávě napsala, že je přesvědčena, že 26procentní odvod je v rozporu s právem Evropské unie. Česko odvod zavedlo v reakci na solární boom z let 2009 a 2010. Podle firmy solární odvod porušil právo EU v oblasti energetiky, volného pohybu kapitálu, práva na vlastnictví i práva na ochranu proti zásahu do pokojného užívání majetku. Zavedení odvodu údajně narušilo i princip legitimního očekávání.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *