Podpora moldavským vinařům ve sporu s Ruskem

Symbolická ochutnávka moldavského vína byla dnes jednou z hlavních součástí krátké návštěvy amerického ministra zahraničí Johna Kerryho v Moldavsku. Americký host tak podpořil moldavské vinaře v jejich konfliktu s Ruskem, které v září uzavřelo svůj trh před moldavským exportem ve snaze odradit bývalou sovětskou republiku od sblížení s Evropskou unií.

Moldavská prozápadní vláda před několika dny parafovala smlouvu o přidružení k EU, a posílila tak naděje na získání asociačního statusu během příštího roku. Proti přidružení protestuje silná komunistická opozice, které se minulý týden podařilo do centra metropole Kišiněva přivést na 50 000 demonstrantů. Na rozdíl od sousední Ukrajiny ale Moldavsko tlaku opozice ani mocného východního souseda neustoupilo.
Ruský trh je pro moldavské vinaře klíčový a jeho omezení má neblahý dopad na celou ekonomiku, která je považována za nejslabší v Evropě. Moskva ovšem politické motivy embarga vylučuje, příčinou je prý špatná kvalita moldavských vín. Členové Kerryho delegace dnes moldavské výrobce ujistili, že jim pomohou nalézt nové trhy pro uplatnění jejich produkce.
Kerry přijel do Moldavska jako první americký ministr zahraničí po dvaceti letech. Možná ještě víc než jeho přítomnost v Moldavsku vyvolává pozornost jeho nepřítomnost v ukrajinské metropoli Kyjevě, kde ve čtvrtek začíná dvoudenní ministerská schůzka Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Podle amerických médií jde o projev nesouhlasu s postupem ukrajinské vlády, která na poslední chvíli odvolala svůj podpis pod dohodou o přidružení k Evropské unii.

S odvoláním na přetížený program nepřijede podle ukrajinské agentury Unian do Kyjeva ani šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová. Evropskou unii bude na ministerské schůzce OBSE zastupovat politická ředitelka úřadu Ashtonové Helga Schmidová. Českou delegaci povede ministr zahraničí v demisi Jan Kohout.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *