Podnikům Povodí hrozí výpadky dotací na obnovitelné zdroje energie

Státním podnikům Povodí vypadnou příjmy z plateb na obnovitelné zdroje energie za letošní leden až září v hodnotě 143 milionů korun, obává se ministerstvo zemědělství. Navíc by nemusely dostat ani podporu v příštím roce za elektrárny uvedené do provozu před rokem 2013. To by znamenalo další výpadek 220 milionů korun. Musely by pak v následujících letech zdražit odběry povrchové vody. Píše se to v materiálu, kterým se bude zabývat vláda.

Ministerstvo informovalo vládu, že podle cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) mají být letos zelené bonusy vyplácené těm malým vodním elektrárnám, které byly rekonstruované od října 2013 do konce loňského roku, jenom od října do konce roku.

Ministerstvo chce, aby byl do konce letošního roku dokončený notifikační proces pro starší vodní elektrárny, aby mohly v příštím roce již peníze dostávat. Pokud ERÚ podporu nepřizná, budou podniky nucené zdražit vodu. Podle resortu by zdražení  mělo negativní dopad na obyvatelstvo a zvláště na podnikatelskou sféru. Dalo by se očekávat zvýšení cen zejména pitné vody a také snižování objemu odběrů povrchové vody s negativním dopadem do systému financování správy povodí a správy vodních toků.

Pokud vláda materiál schválí, doporučí tak ministerstvu průmyslu a obchodu, aby předložilo novelu zákona, kterou by mohly být zpětně vyplacené zelené bonusy i za celý letošní rok.

Největší příjmy mají Povodí z plateb za odběr povrchové vody, loni šlo o 3,38 miliardy korun. Tržby za výrobu elektrické energie se zvýšily o 64 milionů na 609,7 milionu korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *