Podle zelinářů míří na český trh zelí z Polska za dumpingové ceny

Na tuzemský trh míří ze zahraničí první zásilky zeleniny za dumpingové ceny, jejichž pomocí se pěstitelé z okolních zemí snaží zbavit části úrody původně určené na export do Ruska. Podnákladové ceny dva měsíce po zavedení embarga na dovoz potravin do Ruska zjistili čeští zelináři například u některých dodávek polského zelí. Uvedl to dnes v Olomouci na zahájení mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu Flora předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.

Zelím za podnákladové ceny začali polští pěstitelé podle Zemana zásobovat odběratele na Ostravsku. Objevuje se zboží z Polska za dumpingové ceny a začíná deformovat ceny, řekl Zeman. Dumpingová cena kilogramu polského zelí nyní činí zhruba dvě koruny, zatímco by se podle propočtů českých zelinářů měla pohybovat v rozmezí od tří do 3,50 koruny za kilogram.
Ovocnáři podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka sice u jablek zaznamenali pokles cen až o 30 procent, ale nejde podle nich o dumping. Poznamenal, že cena jablek spadla v celé Evropě. Dovozy jablek do ČR, například z Polska či Itálie, svým objemem nevybočují z průměru minulých let v tomto období. Dodal, že kvůli pádu cen jsou čeští ovocnáři nuceni prodávat ovoce za ceny pod výrobními náklady. Ludvík však upozornil na to, že polská vláda nyní začala producentům višní a rybízu vyplácet podporu kvůli nízkým cenám tohoto, již sklizeného ovoce. Pokud by taková podpora byla i u jablek, považoval by to Ludvík za dumping.
Cena zeleniny se v Česku po zavedení embarga podle Zemana snížila o pětinu. Zelináři se obávají, že ceny většiny druhů zeleniny kvůli značným přebytkům dál klesnou a počet dumpingových dovozů může vrůst. Propad cen hrozí například u zelí, cibule či mrkve. Evropská unie sice nabízí určitou kompenzaci za zlikvidování (přebytků zeleniny), je ale otázka, do jaké míry je tato částka dostačující. Může se stát, že státy začnou hledat jiné řešení. Někdo to zaorá a někdo jiný se zeleninu bude snažit za každou cenu prodat jinam, upozornil Zeman.
Klesající ceny podle Zemana obratně využívají obchodní řetězce při jednáních s dodavateli ovoce a zeleniny. Tvrdí, že mohou mít například zelí z Polska za 1,80 koruny, a proto chtějí stejnou cenu, nebo si ho dovezou, řekl Zeman.
Zabránit dovozu potravin do Česka za dumpingové ceny by mělo nové nařízení vlády. Dovozci budou muset nejméně dva dny před zahájením prodeje informovat o zásilce kontrolní úřady. V hlášení musejí uvádět také předpokládanou prodejní cenu zboží. Nahlašovací povinnost se bude z rostlinných komodit vztahovat na vybrané druhy čerstvého ovoce a zeleniny a na konzumní brambory. Nařízení bylo dnes zveřejněno ve Sbírce zákonů a od pátku začíná platit.
Uvedení údajů o ceně má podle ministerstva zemědělství (MZe) pomoci kontrolním úřadům zacílit na problematické zboží.*

Komentáře ke článku 1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *