Podle včelařů bude kvůli počasí méně medu

Nepříznivé počasí stojí za nižší produkcí medu v Jihočeském kraji. Podle včelařů ho může být o 30 až 50 procent méně než loni. Nižší produkce medu může ovlivnit i růst jeho ceny. Podle včelařů je nedostatek především tmavého medu, za což může mimo jiné dlouhodobé sucho. Vyplývá to z ankety České tiskové kanceláře.

„Na začátku ještě něco vydala řepka, ale pak přišla bída,“ řekl Jaroslav Šperkl ze včelařského sdružení v Křemži. Jeho jedno včelstvo podle něj vyprodukovalo v průměru 20 kilogramů medu. V minulých letech to bylo však až o 100 procent více.
Velký pokles v produkci tmavého medu eviduje většina včelařů v regionu. Pro jeho výrobu potřebují včely to, aby se na listech stromů začala objevovat takzvaná medovice. Další podmínkou je příznivé počasí. „To nám letos bohužel nepřálo. V suchu, které panuje, včely tolik nedokážou medovici z listu sbírat,“ řekl předseda českobudějovické včelařské organizace Stanislav Havlíček. Podle něj je ideální teplé počasí s občasným drobným deštěm. Ten způsobí, že z mokrých listů včely snadněji medovici získají. „Pokud však přijdou bouřky a silné nárazové deště, tak je to špatné, protože ty zase medovici z listů spláchnou,“ dodal Havlíček.
Cena za kilogram medu se pohybuje v rozmezí 100 až 140 korun. Vzhledem k nižší produkci se dá očekávat, že se ještě zvedne. „Asi nahoru půjde, ale myslím si, že ne o tolik, protože jinak by si ho řada lidí přestala kupovat. Med není k životu nezbytně nutný. A pokud by za něj měl člověk dávat 200 korun za kilogram, tak si ho raději nebude kupovat,“ míní Šperkl.
Extrémní sezónu letos dokumentuje i další fakt. Řadě včelařů se mimořádně hodně včel vyrojilo, což také ovlivňuje produkci medu. „S tím jsem se nikdy v minulosti nesetkal. Stalo se, že sem tam vylítnul roj, ale nebylo to v takovém množství,“ řekl Jan Lust z Olešnice, který se včelaření věnuje téměř 50 let. „Na jaře byl velmi rychlý rozvoj a včely šly letos hodně do síly. Pak se stane, že matky nemají kam klást a vylétají pryč,“ uvedl Šperkl. Podle něj se s extrémním rojením letos setkala většina včelařů.
Jižní Čechy patří podle počtu chovatelů včel mezi nejsilnější regiony v zemi. Kraj eviduje přibližně 60 tisíc včelstev. Jihočeští včelaři proto zásadně ovlivňují produkci medu na domácím trhu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *