Podle statistik jsou sýry letos levnější

Spotřebitelské ceny některých potravin v České republice podle aktuálního šetření Českého statistického úřadu (ČSÚ) v meziročním srovnání klesly. Nejvíce zlevnil sýr eidam, a to téměř o čtvrtinu na 111 korun za kilo. Zlevnily i další mléčné produkty, například máslo. Z údajů ČSÚ dále vyplývá, že například polotučné pasterované mléko je nyní levnější o 1,20 koruny, když průměrně stojí 18,90 Kč za litr. Ceny zemědělských producentů ale klesají kvůli přebytku mléka na trhu rychleji.

Podle údajů ministerstva zemědělství je aktuální výkupní cena 7,07 koruny za litr, zatímco před rokem to bylo 9,29 koruny. Podle Agrární komory tak výslednou cenu tvoří hlavně obchodní řetězce a ceny dovozového zboží.
„Pokud by se ceny potravin odvíjely pouze od cen zemědělských výrobků a cen zpracovatelů, musely by se promítat ve stejných trendech, a tak tomu není,“ uvedla mluvčí komory Dana Večeřová.
Například nezlevnily jogurty, které podle statistiky meziročně o třicetník zdražily. O necelých šest korun je ale levnější kilogram čerstvého másla, podle statistiků je nyní na pultech za 156,30 koruny, tedy za 39 korun za čtvrt kilogramu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *