Podezření na otravy včelstev kvůli ochranným přípravkům ubyla

Ohlášených případů podezření na otravu včelstev v souvislosti s používáním přípravků na ochranu rostlin (POR) letos ve srovnání s předchozími lety ubylo. Zatímco v letošním roce nahlásili včelaři Státní veterinární správě (SVS) celkem 29 případů podezření na otravu, za loňský rok tak učinili v 52 případech, předloni bylo nahlášených případů 37. Výrazně nižší než loni je také počet postižených včelstev. Informoval o tom mluvčí veterinárního dozoru Petr Pejchal.

Úřední veterinární lékaři každoročně řeší hromadné úhyny včelstev, zejména v období květu řepky. Pokud je tato tuzemská nejrozšířenější olejnina v období, kdy je cílem včel, nesprávně ošetřena, bývá pak nejčastějším zdrojem hromadných otrav včelstev. Stejně tomu bylo i letos. S končícím obdobím letové aktivity včel provedla SVS vyhodnocení letošních případů.

Zdaleka ne u každého podezření na otravu se však následně prokáže jako zdroj postřik, aplikovaný zemědělci. Státní veterinární správa prokázala přítomnost účinných látek v uhynulých včelách i v odebraných vzorcích porostu v osmi případech. Týkaly se 15 chovatelů. Různou měrou úhynu bylo při nich postiženo celkem 161 včelstev. To je ve srovnání s rokem 2014 výrazný úbytek, loni bylo zasaženo bezmála 800 včelstev, v sedmi prokázaných případech u 32 chovatelů včel.

V 13 dalších případech následné šetření neprokázalo souvislost s použitím POR. Jednalo se zpravidla o individuální postřik na zahradě či v zahrádkářské kolonii, nebo o možnou individuální aplikaci neznámé látky přímo česnem do úlu. Některé případy byly proto předány Policii ČR pro podezření z úmyslného poškození cizí věci. Tak jako v loňském roce připravila SVS pro veřejnost mapu všech stanovišť, na kterých probíhalo v rámci jednotlivých případů šetření. Tato mapa je k dispozici na internetových stránkách SVS.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *