Pod petici proti zvyšování pokut za vstup do lesa se podepsalo 25 000 lidí

Pod internetovou petici proti novele mysliveckého zákona, kterou představilo ministerstvo zemědělství, se za necelý týden podepsalo víc než 25 000 lidí. Autoři petice se obávají zákazu vstupu do lesů pod pokutou 30 000 korun, při opakovaném porušení zákazu až ve výši 60 000 korun. Zákaz vstupu je možné nařídit i dnes, maximální pokuta je ale třetinová. Ministerstvo přislíbilo, že se námitkami bude zabývat.

Petice vyzývá vládu, aby novelu vrátila ministerstvu k přepracování. Podle kritiků návrhu by práva občanů měla zůstat zachována a měla by být posílena práva vlastníků honebních pozemků, zemědělců a lesních hospodářů.

Podle ministerstva má novela zvýšit práva vlastníků honiteb. Podle ministra nejsou zákazy vstupu naschválem, slouží k ochraně a zdraví houbařů, ale také zvěře. Podle něj je v ČR 5800 honiteb a nyní se vydává omezení nebo zákaz vstupu maximálně pro desítky z nich.

Stažení novely požaduje také Asociace soukromého zemědělství ČR, Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR a Sdružení vlastníků honebních pozemků ČR. Některé její části se nelíbí ani myslivcům. Kvůli zákazu vypouštění zvířat ze zoologických zahrad do přírody se proti vyslovila také Unie českých a slovenských zoologických zahrad.

Podle návrhu, který ministerstvo představilo, budou mimo jiné muset zemědělci mít na pozemcích maximálně 30 hektarů jedné plodiny, ve které se může skrývat spárkatá zvěř. Pak bude muset následovat pás o minimální šířce dvanáct metrů, na kterém bude růst plodina usnadňující lov této zvěře. Pokud zemědělci tuto podmínku nesplní, nedostanou náhradu za škody, které zvěř způsobila.

Ministerstvo se snaží novelou snížit počty přemnožených zvířat. Pokud lovci v jednom roce odloví více než pět kusů jednoho druhu zvířete, budou muset vytvořit plán lovu tohoto druhu i na další rok. Při nesplnění plánu lovu bude hrozit myslivcům pokuta do 200 000 korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *