Počty prasnic klesají, farmáři mají problémy s prodejem masa

Počty prasnic v Česku meziročně klesly ke konci července o 3,7 procenta na 93 tisíc, u zapuštěných prasniček o 6,1 procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Čeští farmáři mají problém s prodejem masa kvůli levným dovozům ze zahraničí, uvedl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Podle ředitele Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě Jana Stibala panuje na trhu nejistota, výkupní cena prasat podle něj začala znovu klesat.

„Zajímavý je vývoj produkce vepřového masa. Došlo k poklesu na 53 602 tun, což je meziročně o tři procenta méně. Stavy prasat byly jen o málo vyšší, výrazněji se ale snížily stavy prasnic a zapuštěných prasniček,“ uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí ČSÚ Jiří Hrbek.

Podle Pýchy mají zemědělci problém s prodejem českého masa. „I když zemědělci říkali, že cena je poměrně pozitivní, nejsou schopni prodat české vepřové, protože se sem vozí levnější ze zahraničí,“ řekl. Dodal, že by pomohl tlak na velké odběratele, jako jsou školy, pečovatelské domy či domovy důchodců, aby preferovaly regionální produkty. Tyto instituce jsou ale podle něj často domluvené s jedním dodavatelem, který jim přiváží i jiné komodity jako například česnek nebo čočku.

Zemědělci prodávali ve třetím čtvrtletí podle ČSÚ jatečná prasata za průměrných 31,67 Kč za kg živé hmotnosti, což je meziroční růst o 6,7 procenta. Podle Stibala se ale od té doby začala cena opět snižovat. Stát se snaží chovatele podporovat, do budoucna by mohl například pomoci marketingový fond, který na propagaci českého zboží připravuje ministerstvo zemědělství, dodal Stibal.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *