Počasí poničilo Lesům ČR 250 tisíc metrů krychlových dřeva

Silné deště a vítr v minulém týdnu poškodily v lesích Lesů ČR téměř 250 000 metrů krychlových dřeva. Jsou to více než tři procenta celoročního objemu těžby dřeva ve státních lesích. Odstranění a zpracování polámaných a popadaných stromů může trvat týdny až několik měsíců. Lidé by návštěvu lesů zasažených silným deštěm a větrem měli pečlivě zvážit. Sdělil to dnes mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil, ale největší škody byly na severu Moravy.

„Naše hlavní úsilí se nyní zaměří na odstranění následků – nejprve je nutné zprůjezdnit veškeré lesní cesty, uvolnit koryta vodních toků a pak zpracovat zbytek popadaného dříví,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád. V pátek podnik předběžně odhadoval asi 150 000 metrů krychlových poničené dřevní hmoty.
Nejvíc poničené dřevní hmoty nyní státní podnik podle kvalifikovaného odhadu svých zaměstnanců eviduje v Moravskoslezském kraji, zhruba 175 000 metrů krychlových. „V Moravskoslezském kraji lidem radíme, aby do lesů v zasažených oblastech raději vůbec nechodili,“ řekl ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Frýdek-Místek Jiří Silvestr. V lesích je podle něj podmáčená půda a hrozí pády větví nebo i stromů. Navíc zde pracují zaměstnanci firmy s těžkou technikou.
Ve Zlínském kraji deště a vítr firmě poškodily asi 45 000 a v Olomouckém 25 000 metrů krychlových dřeva. V Jihomoravském kraji popadalo 6000 metrů krychlových. Po konečném stanovení rozsahu škod připraví Lesy ČR podrobné harmonogramy zpracování poškozeného dřeva.
Koncem minulého týdne vytrvalé deště zvedly hladiny některých řek na severu Moravy a ve Slezsku a později i na severovýchodě Čech. Škody a omezení dopravy ale působil hlavně silný vítr, který v nárazech dosahoval až síly orkánu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *