Pastevci na Sardinii protestují proti výkupním cenám mléka

Pastevci na italském středomořském ostrově Sardinii už šestý den protestují proti výkupním cenám mléka. Šedesát centů (15,50 koruny) za litr považují za almužnu, ze které nemohou vyžít. Během protestů už vylili, dali potřebným nebo zvířatům milion litrů mléka, blokují silnice a organizují manifestace. Za pastýři stojí místní správa, studenti i ostatní obyvatelé ostrova, napsal list La Repubblica. Majitelé obchodů z severu i jihu Sardinie ze solidarity zavřeli své prodejny. Na balkonech po celém ostrově visí bílá prostěradla.

„Všichni jsme potomci pastevců“ znělo jedno z hesel dnešní poklidné studentské demonstrace v metropoli ostrova Cagliari – slogan, který připomíná identitu a původ místního obyvatelstva. Sardinie byla vždy kulturou pastevců, která na moře hleděla s nedůvěrou.
Ve středu zástupci pastýřů protestovali před palácem Montecitorio v Římě, kde sídlí italská Poslanecká sněmovna. Jejich delegace se sešla s ministrem vnitra Matteem Salvinim a náměstkem ministra zemědělství. Salvini svolal na čtvrteční odpoledne schůzku s delegáty průmyslových sdružení, výrobců i vlády, slíbil pastevcům podporu a řešení do 48 hodin.
Během protestů byly nahlášeny už tři útoky proti přepravcům mléka. Při tom posledním tři muži zahalení v kapucích a vyzbrojení holemi zastavili majitele malé mlékárny a donutili ho z cisterny vylít 700 litrů mléka, které právě vykoupil od chovatelů ovcí na severu ostrova. Incident vyšetřuje policie.
Podle údajů zveřejněných českým ministerstvem zemědělství byla výkupní cena mléka v České republice v roce 2018 v průměru 8,63 korun za litr. Maxima dosáhla výkupní cena v prosinci, kdy se litr mléka prodával za 9,16 korun.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *