Pardubický kraj chce podpořit obce v okolí hřebčína v Kladrubech

Pardubický kraj chce pomoci obcím v okolí Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. Po zápisu krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní na seznam UNESCO je asi čeká zvýšený nápor turistů. Kraj pro obce vyčlení peníze na individuální dotace. V tiskové zprávě to uvedla Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana.

„Vzhledem k tomu, že máme nyní v Pardubickém kraji již dvě památky na seznamu světového dědictví UNESCO, vytváříme v návrhu rozpočtu kraje speciální podporu na projekty související s propagací či s investicemi a údržbou okolí dotčených areálů. Na rok 2020 počítáme zatím s částkou milion korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Hejtmanství očekává, že obce v okolí hřebčína začnou pociťovat větší počet turistů, nedostatek parkovacích míst, nutnost častějšího úklidu nebo likvidace odpadků a podobně. „Věříme, že se to časem podaří rozložit do více míst a že také místní podnikatelé a následně obce začnou z turistického ruchu profitovat,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Línek.
V budoucnu by také mohly být převedeny část nynějších silnic v chráněném území na účelové komunikace ve vlastnictví hřebčína. Hřebčín by je pak upravil pro pohyb koní, kočárů, cyklistů a chodců. K tomu by hřebčín mohl získat do své péče i vzrostlé stromové aleje, které jsou nyní součástí silniční sítě.
Kraj připravuje na území i vlastní investice, které ne vždy s turistikou souvisejí. Například ve Střední škole chovu koní a jezdectví se chystá modernizace odborných učeben, domova mládeže a kotelny. Nejdražší bude ale výstavba nové jízdárny za 48,5 milionu korun v areálu školy, která nahradí objekt nevzhledné a dosluhující haly v areálu hřebčína.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *