Pamlsková vyhláška nevyhovuje, o prodeji potravin by měly rozhodovat školské rady

Poslankyně Jitka Chalánková navrhuje zařadit do novely školského zákona, aby o prodeji potravin rozhodovaly školské rady, v nichž jsou zastoupeni i rodiče. Chalánková to řekla po jednání poslaneckého klubu TOP 09. Školský výbor sněmovny ale už dříve její návrh nepodpořil.

Podle Chalánkové nedošlo kvůli pamlskové vyhlášce ke zkvalitnění nabízených potravin, ale naopak se plošně zavírají školní bufety. Vyhláška nevede k tomu, aby si studenti začali nakupovat zdravé potraviny, jen si totéž, co dříve ve školních bufetech, kupují na jiném místě, poznamenala.

Veřejná moc by neměla určovat rodičům, jak se mají stravovat jejich děti. Proto pozměňovací návrh vrací kompetenci školským radám, ve kterých jsou rodiče zastoupeni. A tito rodiče a ředitelé škol by si mohli určit výjimku a mohli by si určit sortiment, co se v bufetech bude prodávat, řekla Chalánková.

O návrhu na úpravu školského zákona by sněmovna měla jednat dnes. Školský výbor se k němu ale už dříve postavil negativně.

Takzvanou pamlskovou vyhláškou se základní školy musejí řídit od počátku roku. Vyhláška zakazuje prodej nezdravých potravin a nápojů ve školních bufetech a automatech. Provozovatelé školních kantýn i ředitelé škol si však stěžovali, že řada běžných potravin nevyhovuje parametrům, které stanovilo Ministerstvo zdravotnictví. Proti tomuto předpisu vznikla i petice, kterou do dneška podepsaly více než 2000 lidí. Na středních školách vyhláška neplatí.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *