Pachové ohradníky mají omezit nehody se zvěří

Karlovarský kraj zaplatí instalaci pachových ohradníků podél silnic. Mají snížit počet nehod se zvěří, kterých každoročně přibývá. Odpuzovače se zdroji pachu, který zvěř odrazuje, mají ochránit asi padesát kilometrů silnic v kraji. Kraj na ně přispěje 100 000 korunami. Uvedl to krajský radní pro životní prostředí Václav Jakubík.

Kraj chce využít zkušeností, které má s ohradníky Zlínský kraj. I podle policie nehod přibývá, poznamenal Jakubík. Přitom ne všechny nehody policie eviduje, protože hodně lidí střet ze zvěří ani neohlásí jako nehodu. Čísla mysliveckých sdružení jsou proto vyšší, řekl Jakubík.
Místa, kde se budou pachové ohradníky instalovat, vybrala myslivecká sdružení. Také je umístí. Kraj zaplatí jejich nákup. S rostoucím počtem aut a intenzivnějším provozem střetů automobilů se zvěří přibývá. Loni v Česku podle policejních statistik bylo zhruba 6800 nehod se zvěří, většinou lesní. Kolizí přibylo i v Karlovarském kraji. Podle statistik krajských policistů loni byla zhruba každá desátá nehoda způsobena právě střetem se zvěří. Policisté evidovali 172 nehod, což bylo o 104 případů více než v roce 2012.
Podle Jakubíka by se zábrany měly objevit na mnoha místech, včetně frekventovaných hlavních silnic. Budou i u silnice R6, kterou sice z větší části od okolí oddělují ploty, ale jsou místa, kde zvěř může silnici přebíhat.
Pachové ohradníky obsahují speciální pěnu, z níž se vlivem ultrafialového záření vylučuje postupně pach buď dravé zvěře nebo člověka. Odrazuje lesní zvěř, která se místům s tímto zápachem raději vyhne. Podle Jakubíka instalace ohradníků ve Zlínském kraji snížila počet nehod se zvěří asi o třetinu. Ohradníky se ale už roky používají běžně například v Německu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *