Ovocné stromy lze nyní kácet i mimo zahrady

Od 1. listopadu je možné bez povolení kácet ovocné stromy také u chat, v zahrádkářských koloniích nebo na veřejných prostranstvích. Naopak nově bude potřeba povolení pro kácení větších neovocných stromů na jakémkoli pozemku, ačkoli původně mohli lidé třeba u rodinných domů pokácet cokoli. Informovala mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. Původní podoba vyhlášky podle úřadu přinesla značný úbytek okrasných stromů.

Vyhláška o ochraně dřevin podle ministerstva po loňském uvolnění předpisů výrazně diskriminovala majitele rekreačních objektů či zahrádkáře. „Nemohli kácet žádné dřeviny, kdežto v zahradách, které byly definovány jako pozemek u rodinného či bytového domu, stavebně oplocený a nepřístupný veřejnosti, bylo možné kácet všechny dřeviny bez povolení,“ uvedl náměstek ministra životního prostředí pro legislativu Vladimír Mana. Kvůli nejasnosti předpisů prý značně ubylo zeleně. „Obdrželi jsme mnoho stížností od veřejnosti i měst a obcí. Vyhláška vyvolávala také mnohé sousedské spory a úřadům přibylo administrativy,“ doplnil.
Po úpravách platných od počátku listopadu tak vyhláška umožňuje kácení ovocných stromů ve všech zahradách. U neovocných dřevin, tedy okrasných či cenných stromů, budou naopak předpisy přísnější. I majitelé rodinných nebo bytových domů budou muset u stromů s kmenem o obvodu přes 80 centimetrů ve výšce 1,3 metru nad zemí požádat o povolení ke kácení. Ministerstvo ale oznámilo, že za žádost nebude nutné platit žádný poplatek a úřady budou o povoleních rozhodovat do 30 dnů.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *