Ovce u Želivky pomáhají kriticky ohrožené kuřičce hadcové

Ochránci přírody z Vlašimi vrátili do národní přírodní památky Hadce u Želivky tradiční způsob hospodaření – pastvu ovcí. Spásání travin a narušování drnů kopýtky pomáhá v lesostepích udržet podmínky pro kriticky ohroženou bylinu kuřičku hadcovou. Informoval o tom Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Vlašim.

Na území pěti hektarů se po dva týdny pase stádo 30 ovcí. Velikost stáda i doba pastvy jsou omezeny mimo jiné kvůli blízkosti vodárenské nádrže. Ekologové připomněli, že lesní pastva bývala běžným způsobem hospodaření, dnes ji zakazuje zákon. ČSOP Vlašim ale po dohodě s Lesy České republiky a státním podnikem Povodí Vltavy získal od státních orgánů výjimky. Stádo ovcí je pod dozorem proškoleného personálu 24 hodin denně ve dvojitém ohradníku ze sítí nabitých elektřinou.
„Dohodnout a získat povolení pastvy v lese na území, které je tak exponované, byl trochu oříšek. Podle všech předpokladů ale bude úsilí stát za to a lesní pastva prospěje dalšímu návratu kriticky ohrožené kuřičky hadcové,“ uvedl Karel Kříž z ČSOP Vlašim.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *