Opět se bude řešit stavba bioplynové stanice v Jičíně

Jičín bude po roce opět řešit osud kontroverzní stavby bioplynové stanice v areálu bývalé mlékárny. Investor, společnost Orchideus, doplnil stavebnímu úřadu potřebné podklady k územnímu řízení a úřad mohl na konci února oznámit pokračování přerušeného řízení. Na duben úřad nařídil veřejné ústní jednání. Informovala o tom mluvčí jičínské radnice Magdaléna Doležalová. Město Jičín stanici odmítá.

Žádost o vydání rozhodnutí o umístění stavby podala firma Orchideus poprvé na konci roku 2010. Jičínský stavební úřad jí následně stavbu stanice dvakrát zamítl, ale firma se vždy úspěšně odvolala ke krajskému úřadu. Naposledy kraj věc k novému projednání do Jičína vrátil v březnu 2013. Firma pak do prosince doplňovala podklady potřebné k dalšímu řízení. Nyní tedy bude úřad stavbu stanice projednávat potřetí.
V pokračujícím řízení bude podle Doležalové stavební úřad hodnotit doplněné podklady žadatele a i nadále, na základě nových připomínek krajského úřadu, posuzovat soulad záměru žadatele s platným územním plánem. Verdiktem úřadu bude povolení či zamítnutí stavby.
Dosud stavební úřad zastával názor, že stavba stanice není v souladu s územním plánem města. Firma Orchideus je přesvědčena o opaku. Stavební úřad prý chybně hodnotí bioplynovou stanici jako zařízení na zpracování odpadu. Stanice je podle firmy výrobnou energie, která územnímu plánu odpovídá. Již v roce 2010 dostal projekt od kraje souhlasné stanovisko k posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA).

Bioplynová stanice by měla ročně zpracovávat 21 000 tun bioodpadů z celého regionu. Náklady na její vybudování se odhadují na 140 milionů korun.
Vedení města argumentuje tím, že stanice bude zdrojem zápachu, rizikem přenosu infekcí a dopravní zátěže. Někteří politici tvrdí, že se Jičín, který je známý jako pohádkové město, stane žumpou kraje. Proti stavbě ve městě vznikly tři petice. Investor obavy odpůrců odmítá. Autoři projektu tvrdí, že zařízení bude moderní technologií s uzavřeným procesem fermentace bez odvodu plynných látek do ovzduší.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *