Omezení prodejní doby poškodí české obchodníky

Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) považuje za velmi nešťastný aktuálně schválený zákon o omezení prodejní doby. Jakkoliv mohl být původní návrh motivován dobrým úmyslem, jeho výsledná podoba a zejména dopad na české obchodníky je nezanedbatelně negativní. Uvedl to tajemník uvedené asociace Jan Hrdina.

Důvodem je zejména diskriminační omezení, které nařizuje o sedmi svátcích uzavřít pouze prodejny nad 200 m² prodejní plochy. Co to znamená v praxi? Zatímco české samoobsluhy především ve středních a menších městech budou muset mít povinně zavřeno, asijským večerkám, které do omezení nespadají, nic takového nehrozí. Po nepovedeném zákonu o významné tržní síle tak zákon o prodejní době představuje další hřebíček do rakve českého obchodu.

AČTO od začátku takovou formu regulace odmítalo, neboť za jedinou přípustnou formu regulace považuje poptávku zákazníků. To ostatně již prokázala praxe, když některé obchody odstoupily od původně čtyřiadvacetihodinové prodejní doby, neboť o ni zákazníci neprojevili výraznější zájem. Celou problematiku prodejní doby by neměl ani tak řešit zákon jako spíš autoregulace trhu.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *