Odstřely divočáků loni klesly, zabitých se vyšetřilo na 145 tisíc

Myslivci loni poslali na vyšetření na parazita svalovce meziročně o skoro 85 000 méně vzorků z divočáků, bylo jich zhruba 145 000. Uvedl to Petr Majer ze Státní veterinární správy. Vyšetření na svalovce je povinné, odstřely přemnožených divokých prasat se tak loni snížily. Číslo ještě není úplné, soukromé laboratoře podle Majera můžou údaje vkládat do veterinárních systémů až do půlky dubna, ale zásadní nárůst se neočekává.

Podle předsedy Českomoravské myslivecké jednoty Jiřího Janoty byla loni větší úroda žaludů a bukvic, prasata tak nešlo snadno lákat. Současná dotační politika ze strany ministerstva zemědělství pro myslivce pak podle něj není vhodně nastavená. Janota upozorňuje, že navíc myslivecká komunita stárne a dlouhodobě ubývá myslivců, navíc je těžké lovit zvěř, když v příměstských oblastech se od ranních hodin pohybují běžci nebo cyklisté. V posledním roce bylo podle mysliveckých statistik 90 940 osob s loveckými lístky, které v honitbách prováděly myslivecké úkony. Například v roce 2014 jich bylo o zhruba 1500 více.
Podle ministerstva zemědělství nemůže počet odlovených kusů zvířat stoupat každým rokem. „Úspěšnost lovu je závislá na celé řadě faktorů. Například počasí, sněhová pokrývka, obecně průběh počasí, ale i větší ostražitost a přizpůsobení zvěře v důsledku zintenzivnění lovu,“ uvedl mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
Počet odlovených divočáků podle něj předloni ovlivnila první vlna celorepublikového zástřelného, které se vyplácelo kvůli výskytu africkému moru prasat. „Tímto zásahem se v řadě míst podařilo ulovením dospělých samic dosáhnout snížení přírůstku v letošním roce. Systém zástřelného patří k motivačním nástrojům pro uživatele honiteb. Avšak ani ten z dlouhodobého hlediska není jednoznačně motivační,“ dodal Bílý.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *