O zlatý pohár Pivex bude soutěžit 50 značek piv

Výrobci přihlásili do 27. ročníku soutěže balených piv Pivex 50 vzorků ze 13 českých průmyslových pivovarů. Je to o tři méně než loni. První kolo degustací začalo v Brně, druhé je naplánované na poslední lednový den. Oznámili to pořadatelé soutěže. Stejně jako v předcházejících ročnících soutěže je nejvíce vzorků v kategorii světlý ležák, kam pivovary přihlásily 19 značek, své zástupce mají mimo jiné pivovar Bernard, loňský vítěz Zubr i Plzeňský Prazdroj.

„Prazdroj už tradičně do soutěže nepřihlašuje Pilsner Urquel, protože jde o pivo natolik typické, že by je degustátoři bez problémů odhalili,“ upozornil za pořádající agenturu SNIP Jiří Morávek. Vlastní kategorii mají i světlá výčepní piva, nealkoholická piva, tmavá piva a míchaná piva. Certifikovaní degustátoři hodnotí vzorky anonymně, označené jsou pouze kódy. Vzhledem k tomu, že většina degustátorů jsou sládci ze soutěžících pivovarů, systém jim přiděluje vzorky tak, aby nehodnotili vlastní produkci. Hlavními hodnoticími kritérii jsou chuť, plnost, vůně, říz a případně hořkost. Konečný výsledek je určen součtem hodnot z obou kol. „Dvoukolové hodnocení a časový odstup mezi prvním a druhým kolem má prověřit stálost kvality vzorků,“ dodal Morávek.
Vyhlášení výsledků zlatého poháru Pivex je naplánováno na 26. února. Ve stejný den se bude už od rána konat šestý ročník soutěže sudových piv zlatý soudek Pivex. Tam soutěží odděleně průmyslové pivovary a minipivovary a soutěž je otevřená i pro výrobce ze Slovenska.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *