O šedesát procent stoupla v ČR výroba elektřiny z bioplynu

Výroba elektřiny z bioplynu v České republice loni meziročně vzrostla zhruba o 60 procent na 2243 GWh. Na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů energií se podílela více než 22 procenty. Energetický regulační úřad ale zrušil od letošního roku provozní podporu pro bioplynové stanice nově uvedené do provozu. U nových výroben využívajících biomasu se bude klást důraz na využití tepla, tedy kombinované výroby elektřiny a tepla a využití odpadů. Zaznělo to na konferenci Českého plynárenského svazu (ČPS), která dnes začala v Českých Budějovicích.

Ředitel ČPS Jan Ruml uvedl, že biometan se dá využít stejně efektivně jako zemní plyn, a to jak pro dopravu, tak i výrobu tepla a elektrické energie. Je to prakticky jediný obnovitelný zdroj s výjimkou vody, který může pracovat ve špičkovém a pološpičkovém režimu. V celé Evropě loni bylo 13 800 bioplynových stanic a ČR se tímto počtem umístila na pátém místě za Německem, Itálií, Švýcarskem a Francií. O tom, zda se bude výroba energií z bioplynu zvýhodňovat, rozhodne novela energetického zákona, která se bude projednávat ve druhém pololetí roku.
Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost uvedl, že vláda premiéra Bohuslava Sobotky v programovém prohlášení slíbila obnovení podpory pro bioplynové stanice. Pokud se tak stane, měl by se další rozvoj využívání bioplynu soustředit na menší zdroje. Větší využití bioplynu by podle Sedláka také přispělo ke snížení závislosti na dovozu ruského zemního plynu. Vláda by proto měla obnovení podpory bioplynu zahrnout do vznikající surovinové politiky.
Podpora bioplynových stanic je podle Sedláka klíčovou šancí pro zemědělské farmy, které si mohou pomocí bioplynu snižovat náklady na teplo i elektřinu. Malé bioplynové stanice mohou zpracovat odpady z živočišné a zemědělské produkce i tříděnou biosložku komunálního odpadu a nepotřebují rozlehlá pole s kukuřicí. Svým chodem pomohou ušetřit prostředky za skládkování i výstavbu spaloven, poznamenal Sedlák.
Podle mluvčího ministerstva zemědělství Hynka Jordána bylo v rámci Programu rozvoje venkova dosud proplaceno 155 projektů bioplynových stanic s dotací téměř 2,8 miliardy Kč. V letošním roce se již budou pouze proplácet schválené projekty, uvedl Jordán s tím, že žádné další projekty již přijímány nebudou. V dalším programovém období 2014 až 2020 s podporou bioplynových stanic předběžně ministerstvo zemědělství nepočítá vzhledem k zastavení provozní podpory, dodal. Tato otázka prý nicméně ještě není uzavřena.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *