Novým šéfem Lesů ČR se má prý stát Daniel Szórád

Novým šéfem Lesů ČR by se měl stát Daniel Szórád. Ministr zemědělství Marian Jurečka oznámil jeho jméno v úterý spolustraníkům. Uvedl to zdroj z vedení strany, který tak potvrdil informaci serveru motejlek.com. Oficiálně chce ministerstvo jméno nového šéfa státního podniku, který nahradí provizorního ředitele Michala Gaubeho, oznámit v pondělí.

Szórád, který je nyní manažerem polské pobočky švédského nábytkářského impéria Ikea, má bohatou zkušenost v lesnickém oboru. Byl mimo jiné mezi lety 2001 a 2009 obchodním ředitelem firmy CE Wood, která se nyní soudí s Lesy ČR o 3,72 miliardy korun za zrušené smlouvy.
Spor má začátek v lednu 2005, kdy Lesy ČR oznámily, že smlouvy uzavřené bývalým vedením jsou neplatné a smluvní vztahy proto končí. Zrušení smluv vyvolalo u lesních firem nevoli, což přispělo k pádu tehdejšího šéfa Lesů ČR Kamila Vyslyšela. Lesy ČR následně vypsaly nové tendry, v jejichž prvním kole CE Wood neuspěla a druhého se nezúčastnila. CE Wood předčasné ukončení smluv odmítla, následné tendry označila za neplatné a svých údajných nároků se začala domáhat u soudů.
Krajský soud v Hradci Králové loni v prosinci nárok firmy opírající o údajně nekalou soutěž nepravomocně odmítl. Szórád je podle serveru jedním z hlavních svědků žalující strany.
CE Wood byla od roku 2000 do roku 2005 největší tuzemskou společností, která se zabývala lesnickými pracemi a těžbou dřeva. Kontrakty společnosti ovšem nikdy neprošly veřejným výběrovým řízením, které Lesy ČR v roce 2005 zavedly. Tím CE Wood ztratil dominantní postavení na tuzemském trhu.
Gaube je vedením Lesů ČR pověřen již od prosince 2012 poté, co tehdejší ministr Petr Bendl odvolal z čela firmy Svatopluka Sýkoru. Výběrová řízení na generálního ředitele Lesů ČR pak vypsal jak Bendl, tak následně jeho nástupce Miroslav Toman, ani jeden z nich však výběr nedotáhl do konce a jméno nového šéfa neoznámil.
Ministerstvo zemědělství koncem února uvedlo, že ve hře o místo generálního ředitele zůstává více než šest kandidátů. Jurečka během února absolvoval pohovory s šesticí kandidátů, kteří postoupili do užšího kola výběrového řízení vypsaného jeho předchůdcem Tomanem. Nikoho z kandidátů prý z výběru nevyloučil. Okruh uchazečů se naopak rozšířil o blíže nespecifikovaný počet dalších.*

Komentáře ke článku 1

  • Josef Krotký

    Osobně nepovažuji za šťastné řešení, pokud tato osoba bude vybrána na post ředitele st. podniku Lesy ČR vzhledem k tomu, že dosud nebyl ukončen spor mezi CE WOOD (kde p. Daniel Szórád v minulých letech pracoval ve významné funkci a vystujuje, pokud je zveřejněný článek objektivní, i jako hlavní svědek žalující strany) a Lesy ČR, st. podnik. Tato osoba totiž může být ve svém chování a konkrétním jednání podjatá, a i kdyby tomu bylo naopak, těžko se zbaví „nálepky“, že plně nehájí (nehájila) zájmy českého státu v tomto sporu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *