Novela zákona o potravinách dostala zelenou

Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila rozsáhlou vládní novelu zákona o potravinách, která mimo jiné zvyšuje pokuty za klamání spotřebitelů a má zpřísnit označování nebalených potravin. Velcí obchodníci mají nově mít povinnost deklarovat, odkud pochází většina jejich zboží. Na kvalitu zvěřiny by nově měla dohlížet Státní veterinární správa.

Zákon také navrhuje, aby obchodníci při pultovém prodeji nebalených potravin museli značit podíl hlavní složky výrobku a jméno výrobce. Obchodní řetězce s tržbami přesahujícími pět miliard korun ročně mají nově mít povinnost informovat u vstupu do prodejen  o pěti hlavních zemích, ze kterých pochází zboží v jejich nabídce.
Svaz obchodu a cestovního ruchu však loni v listopadu tento záměr označil za protiústavní.

Návrh zákona zvyšuje i některé sankce. Například maximální pokuta za nedodržení požadavků na označování potravin nebo kvalitativní parametry má vzrůst ze současných tří na deset milionů korun. Novela počítá také se zavedením nahlašovací povinnosti pro dovozy vybraných potravin rostlinného původu. Podobnou povinnost již mají dovozci živočišných produktů.
Zákon také navrhuje, aby na kvalitu zvěřiny v celém potravinovém řetězci dohlížela Státní veterinární správa místo hygieniků, a to včetně nabídky zvěřiny v restauracích a jídelnách. Vláda argumentuje tím, že veterinární inspektoři jsou největšími odborníky na tuto problematiku, například na kontrolu toho, zda ulovená zvěř netrpí parazity.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *