Nová pravidla v hodnocení veřejné zakázky

Omezit vliv nejnižší ceny na hodnocení veřejné zakázky umožní nová směrnice Evropského parlamentu o zadávání veřejných zakázek, kterou přijal minulý týden. Podle odborníků tato norma zlepší výběrová řízení. Směrnice také dovoluje diskutované dělení zakázek na menší části.

Zadavatelům veřejných zakázek nová směrnice umožní při výběru vítěze klást větší důraz na kvalitu, výhody v oblasti životního prostředí, sociální aspekty či inovace. Nová kritéria ukončí diktát nejnižších cen a postaví opět kvalitu do centra pozornosti. Uvedl to zpravodaj Evropského parlamentu Marc Tarabella.

Evropská směrnice by měla výrazně ovlivnit i situaci v České republice. Od nové směrnice, respektive její transpozice do českého práva, si Komora administrátorů veřejných zakázek slibuje zejména více hodnoticích kritérií při hodnocení zakázek tak, aby plnění z veřejných zakázek bylo stejně kvalitní jako v soukromém sektoru, poznamenal její předseda Robert Pergl. Ten vítá hlavně navržené principy pro řešení mimořádně nízké navrhované ceny.

Dopad změn bude pozitivní i podle ředitele společnosti CEEC Research Jiřího Vacka. Mohla by zejména zkvalitnit výběrová řízení a řadě veřejných investorů i usnadnit práci. Také by mohla změnit současnou atmosféru strachu některých veřejných zadavatelů vybrat jinou nabídku než tu s nejnižší cenou a pomoci se více zaměřit při výběru na celkovou ekonomickou výhodnost nabídky, podotkl Vacek. Klíčová ale podle něj bude forma implementace do českého práva.

Novou směrnici schválenou Evropským parlamentem musí jednotlivé členské země uvést do souladu se svým právem nejpozději do dvou let. Tohle opatření má podle odhadů Evropské komise snížit administrativní zátěž pro podniky až o 80 procent. Nová pravidla také podporují rozdělení zakázek na části, což by mohlo usnadnit přístup k tendrům malým a středním firmám.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *