Nižší úroda i kvalita ječmene zatím nezvýší ceny piva v Česku

Výrazně nižší sklizeň i kvalita ječmene v Evropě, kterou zavinila horka a sucha, zatím nezvýší ceny piva v České republice. Tvrdí to jeho větší výrobci. Úroda v ČR je proti loňsku jen mírně nižší, stejně jako kvalita sladovnického ječmene. Jediný problém je zatím v tom, že má vysoký obsah dusíkatých látek. Zcela jasno však bude až po sklizni, tedy v září. Ceny ječmene v ČR už ale rostou.

Slad, který se z ječmene vyrábí, tvoří největší část nákladů na výrobu piva. Větší české pivovary mají ale sladovnický ječmen dlouhodobě nasmlouvaný. „Cenu piva ovlivňuje víc ukazatelů, neodvíjí se pouze od aktuální sklizně surovin, ale také od našich dlouhodobých smluv s dodavateli,“ řekla mluvčí Plzeňského Prazdroje Jitka Němečková. Letošní úrodu je ještě předčasné hodnotit, protože je v plném proudu.

„Máme informace, že sklizeň ječmene je nižší nejen v ČR, ale v celé Evropě. Svaz podle stanov nemůže komentovat ceny (piv), ale v tuto chvíli jsou jakékoliv spekulace předčasné,“ uvedla ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová.

„Nemám zatím žádný signál o fatálním propadu, i když nějaký podnik už mi říkal, že nevědí, jestli splní dodávku do pivovaru,“ řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Na českém trhu by měl být podle něj zřejmě dostatek sladu, zcela jasno bude po sklizni.

„V naší oblasti má (ječmen) hodně dusíku a to pivovary nechtějí. Nevím ale, jestli (pivovary) nezměkčí své požadavky. Pokud je ale změkčí, tak už ječmen bude prodaný, protože už dnes se krmný ječmen prodává za loňskou cenu sladovnického,“ řekl předseda Agrární komory Plzeňského kraje Jaroslav Šíma. Za poslední tři týdny už jeho cena vzrostla nad 4000 Kč za tunu. V západní Evropě je propad v úrodě ječmene, v ČR tak velký nebude.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *