Nižší sklizeň brambor potvrzují i pěstitelé z Vysočiny

Sklizeň brambor už končí i na výše položené Vysočině, pěstitelé potvrzují snížení výnosů kvůli suchu. Zároveň o 2,3 procenta klesla rozloha bramborových polí. Český bramborářský svaz počátkem měsíce odhadl meziroční pokles republikové produkce brambor o čtvrtinu, statistici v září na 19,1 procenta. Odhad svazu se nemění, řekl dnes jeho předseda Miloslav Chlan na semináři pěstitelů v Havlíčkově Brodě. Snahou svazu je podle něj prosadit opatření, díky nimž by Česko bylo v produkci brambor znovu soběstačné.

Letošní úroda brambor v ČR je podle svazu třetí nejnižší za mnoho let, nižší byla jen v letech 2013 a 2015. Nejde jen o počasí, plochy, kde se pěstují brambory, dlouhodobě ubývají. V roce 2000 rostly brambory na 69 000 hektarech, letos v zemědělských podnicích zabíraly 22 889 hektarů. Česko není v bramborách soběstačné delší čas. České brambory v posledních letech pokrývaly okolo 80 procent domácí spotřeby, i méně. „Koncepce našeho svazu by měla vrátit Českou republiku k soběstačnosti v bramborách během deseti let,“ řekl předseda svazu.
K zajištění odpovídající produkce brambor pro tuzemsko by podle Chlana stačilo navýšit plochu pro jejich pěstování o 4000 až 5000 hektarů. Brambory jsou podle svazu ale pro farmáře nákladnou plodinou s nejistým ekonomickým výsledkem. Například letos zjara srážely cenu uskladněných brambor levné dovozy.
Navrhovaná opatření svazu se týkají jak podpory pěstitelů, tak propagace, jež by měla vést k tomu, že spotřebitelé dají přednost české produkci. Podle Chlana svaz vychází ze systémů už v EU osvědčených. Chce mimo jiné prosadit systém integrované produkce. Při pěstování brambor způsobem šetrnějším k životnímu prostředí by zemědělci dostávali náhrady na zvýšené náklady. Podle Chlana je to šance, aby občané dostali ještě ekologičtěji pěstované brambory, ale za zhruba stejnou cenu.
Podle Zdeňka Trnky z odboru rostlinných komodit ministerstva zemědělství jsou pravidla pro tento program připravená. Klíčové bude to, jestli se na něj najdou peníze. Podle jeho očekávání rozhodnutí padne v brzké době.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *