Neregistrovaní chovatelé na Zlínsku porazili kvůli nákaze většinu prasat

Chovatelé žijící ve vysoce rizikové oblasti nákazy africkým morem prasat na Zlínsku porazili třináct prasat domácích ve dvanácti chovech. Dalších devět ještě musejí porazit. Uvedl to Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy. Nutnost porážky prasat v oblasti nákazy vyplývá z přijatých mimořádných veterinárních opatření. Stanovený termín pro porážku prasat skončí dnes o půlnoci.

Původně se měla porážka týkat 37 zvířat z 24 neregistrovaných chovů. Podle Majera se však pět chovatelů v listopadu doregistrovalo. Musejí plnit z toho vyplývající povinnosti a jsou pod veterinárním dozorem. Povinná porážka se však na ně z tohoto důvodu nevztahuje,“ uvedl Majer.

Aktualizovaná čísla o poražených prasatech plánují veterináři zveřejnit i v pátek. Počty nahlášených porážek překontrolují, a pokud v nich najdou nesrovnalosti, plánují kontroly přímo u chovatelů, sdělil ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.

Zvířata musejí porazit jen neregistrovaní chovatelé domácích prasat z oblasti ohraničené elektrickými a pachovými ohradníky. Chovů registrovaných podle takzvaného plemenářského zákona se nařízení netýká. Chovatelé za nucenou porážku zřejmě žádnou kompenzaci nedostanou, lidé však mohou poražená prasata zkonzumovat.

Opatření má zabránit šíření nákazy, která je v oblasti přítomná v populaci divokých prasat, a to především do chovů. Africký mor prasat se od vypuknutí daří držet na území zhruba 60 kilometrů čtverečních lemovaném ohradníky. Na podzim se však kvůli říji a migraci divočáků zvyšuje riziko šíření nemoci.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *