Neoznačená vejce putovala zpět

Státní veterinární správa ČR v uplynulých dnech zadržela v tuzemském logistickém centru zásilku vajec z Německa, ve které nebylo 30 procent vajec označeno kódem producenta. Tato nevyhovující balení více než 76 tisíc vajec třídy A byla stažena z trhu a vrácena dodavateli. Agroweb o tom informoval mluvčí SVS Josef Duben.

„Producent vajec v Německu své pochybení vysvětlil technickou závadou na technologickém zařízení,“ uvedl Duben. Povinnost danou legislativou správně označovat potraviny a výrobky dává zákazníkovi jistotu, že si nekupuje něco „anonymního“, ale výrobek od konkrétního výrobce, který je pod veterinárním dohledem a je kontrolními orgány dohledatelný, dodal mluvčí.
Podle evropského nařízení musí být každé vejce označeno kódem producenta. Jen tak má zákazník jistotu, že vejce prošlo veterinární kontrolou a výrobce je konkrétní a dohledatelný. Nařízení počítá i s možností, že při označování vajec mohou být některé otisky razítek na vajíčku hůře čitelné. Norma proto uvádí, že v balení nebo zásilce (šarži) může být takto nečitelné označení maximálně u 20 procent vajec, doplnil mluvčí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *