Některým jihočeským zemědělcům chybí kvůli suchu seno

Některým jihočeským zemědělcům chybí kvůli letošnímu a loňskému suchu zásoby sena. Kvůli krádežím se snaží seno lépe chránit nebo balíky hned odvážet z pole. Cena roste, balík teď stojí kolem 1000 korun. Zemědělci zatím kvůli nedostatku sena nebudou snižovat stavy zvířat.

Farmářka Miriam Líbalová, která hospodaří na 100 hektarech v Blanském lese, má 300 balíků sena, o polovinu méně, než by potřebovala. „Co nezničilo sucho, rozryla prasata. V současné době stojí balík asi 1000 korun, v zimě se bude ještě cena zvedat, loni se vyšplhala až na 2500 korun,“ řekla Líbalová, která má 40 kusů skotu.
Společnost K+K Břilice u Třeboně má sena dost, ale sklizeň je o třetinu menší než loni. Firma, jež spotřebuje ročně 2000 balíků, držela rezervu z minulého roku. „Na druhé seče jsme udělali víc senáží. Na první seči nám chybělo 500 balíků, hranatý balík váží zhruba pět metráků,“ řekl jednatel Jan Kačerovský. Firma seno díky rezervám dokupovat nebude. Společnost má rostlinnou i živočišnou, hospodaří na 2900 hektarech.
Zemědělci z družstva Třebonín, které leží mezi Českým Krumlovem a Českými Budějovicemi, mají 3500 tun sena. Kupovat další nebudou, ale budou s ním šetřit. „Je ho nedostatek, protože počasí nebylo na kvalitní sušení stoprocentní,“ řekl předseda družstva Jan Rytíř. Loni platili za 100 kilogramů sena 1000 korun.
Kvůli možným krádežím zemědělci seno víc hlídají. K+K Břilice ho uskladnilo v objektech, v nichž jsou kamery a čidla. „Venku to nechat nemůžeme,“ řekl Kačerovský. Líbalová se snaží seno z pole hned odvážet. „Máme strach, že někdo přijede a odveze ho. Stalo se to našemu známému, zloděje odhalil pomocí fotopasti,“ řekla farmářka. Třebonínské družstvo balíkované seno nedělá, hospodaří na 850 hektarech orné půdy, převládá rostlinná výroba, mají téměř 500 kusů skotu včetně telat a jalovic.
Ředitelka jihočeské agrární komory Hana Šťastná řekla, že cena sena je podobná jako loni. „Nemáme informace, že by někdo kvůli nedostatku sena uvažoval o snižování stavu přežvýkavců nebo koní. Rostoucí cena a hodnota této komodity způsobuje, že zemědělci dávají balíky sena co nejrychleji do bezpečných prostor,“ řekla ředitelka.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *