Nejlepší Zemědělci roku

Nejlepším pěstitelem se v letošním 18. ročníku soutěže Zemědělec roku stala společnost Noragros z jižních Čech, mezi chovateli pak hlavní cenu obdržela společnost Zeras z Vysočiny, která se zároveň stala nejlepším podnikem s potravinářskou produkcí. Ve smíšené výrobě již poněkolikáté zvítězila Zemědělská společnost Komorno z Plzeňska. Výsledky soutěže, jejímž hlavním organizátorem je vydavatelství Profi Press, byly slavnostně vyhlášeny minulý týden v pražské Betlémské kapli.

Nejvyšším titulem oceněné podniky se staly zároveň nejlepšími zemědělci ve svém kraji. Prvenství v rámci Středočeského kraje si pak odnesla společnost ZD Křečhoř, vítězem v Libereckém kraji se stala společnost Agrojilm a v Jihomoravském kraji akciová společnost Podchřibí Ježov. Jako nejlepší v Olomouckém kraji byla vyhodnocena akciová společnost Tagros a ve Zlínském kraji stejně jako vloni Valašské ZOD. V Ústeckém kraji zvítězil farmář Jaroslav Král a v Moravskoslezském společnost CETA.
Ceny byly uděleny i vítězům ve speciálních kategoriích. Nejvyšší index finančního zdraví v kategorii Malá farma do sta hektarů získal Petr Kareš, který rovněž zvítězil v Královéhradeckém kraji. Nejlepším Ekologickým zemědělcem se již opakovaně stala společnost AGRO Březová, působící v chráněné oblasti Bílé Karpaty. Cenu pro mladého farmáře převzal Vladimír Erbs z Farmy Teplá, která se zároveň stala vítězem v Karlovarském kraji. Letos byla také vyhlašována kategorie Nejlepší farmářka roku. Tou se stala Jitka Smetanová, hospodařící nedaleko Hradce Králové.
Novou kategorií v letošním ročníku byl Objev roku. Tím se mohl stát pouze prvně přihlášený subjekt. Cenu v této kategorii si nakonec odneslo Zemědělské družstvo „Růžový palouček“, které bylo také nejlepším podnikem v Pardubickém kraji. Kategorie Společensky odpovědný zemědělec roku měla dvě podkategorie. Jednou z nich byla fyzická osoba, kdy jako nejlepší byla vyhodnocena farma Davida Brože z Vysočiny. Hodnotitelé mimo jiné ocenili to, že hospodaří tak, aby dosáhla co nejlepšího kompromisu mezi výnosem a zatížením životního prostředí. Vedle vítěze byly nominovány i Ekologická farma Zeman z Frýdlantska a rodinná ekofarma Václava Bílka z Plzeňského kraje. V podkategorii právnická osoba si prvenství odneslo Výrobně-obchodní družstvo se sídlem v Kámeně, u něhož komisi zaujalo, že je významným chovatelem dojnic českého strakatého plemene. Má 820 dojnic s užitkovostí 8200 litrů, celkově pak chová přes dva tisíce kusů skotu. Dalším nominovaným v této kategorii bylo Zemědělské družstvo vlastníků Štichovice, kde je zaměstnáno 80 procent ekonomicky aktivních obyvatel obce Štichovice, a společnost Zemědělská výroba Milknatur.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *