Nedostatek vody nehrozí, vodárenské nádrže jsou naplněny na osmdesát procent

Zásobní prostory vodárenských nádrží v České republice jsou naplněny na osmdesát a více procent. Zásobování obyvatel vodou neohrozí ani déletrvající sucho. Uvedl to dnes v tiskové zprávě ministr zemědělství Marian Jurečka, který v tomto týdnu jednal s generálními řediteli povodí a zástupci Českého hydrometeorologického ústavu.

Jednotlivá povodí pracují podle ministra s odtoky z nádrží tak, aby i při naprostém nedostatku vody ze sněhu bylo zajištěno zásobování obyvatel vodou. To tak neohrozí ani déletrvající sucho, poznamenal Jurečka. Připustil však, že mohou nastat situace, během nichž budou kladeny zvýšené nároky na technologii úpravy vody.

Vodohospodáři nepředpokládají problémy s množstvím vody ani u zásob hlubokých podzemních vod. Naopak u zdrojů mělké podzemní vody se prý nedostatečné množství vody projevit může.

Letos byla podle Jurečky extrémně suchá a teplá zima. Posledním normálním srážkovým měsícem byl říjen. A v porovnání s předchozími lety byly zásoby sněhu čtyřicetkrát nižší, takže se nemohou vodní zdroje doplnit z jarního tání, uvedl.
Ministr opětovně apeloval na zemědělce, aby k pracím na polích přistupovali citlivě s ohledem na hospodaření s vodou a při jarních pracích nepřipouštěli zbytečné vysychání půdy. Situace je dále monitorována, ministerstvo připraví k 15. květnu informaci o jejím vývoji.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *