Nebezpečná látka v dětské ovesné kaši ze Švýcarska

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) obdržela prostřednictvím systému rychlého varování (RASFF) notifikaci o nebezpečné potravině na území ČR. Jde o dětskou ovesnou kaši Alnatura 4- zrnná nemléčná obilná kaše, 250 g, výrobní šarže 14.152.1 s datem minimální trvanlivosti do 30. 11. 2015, výrobce: Holle Baby food GmbH, Baselstrasse 11, Riehen, Switzerland. Informoval o tom tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva

Laboratorní analýza zde zjistila přítomnost látky atropin. Atropin se řadí mezi tropanové alkaloidy, což jsou látky ve vyšších koncentracích pro člověka toxické. Analýza u této šarže prokázala přítomnost atropinu v množství 12,1 mikrogramů na kilogram (μg/kg).

Zásilka se závadnou šarží byla z Německa do ČR dodána v množství 1296 kusů, a to do centrálního skladu společnosti „dm-drogerie markt s. r. o.“ odkud byla dodána do poboček uvedeného řetězce.

Prodejce už zahájil stažení z oběhu všech šarží s označením data minimální trvanlivosti do 30. 11. 2015, přičemž v současnosti je potvrzeno stažení celkem 972 kusů. Inspekce s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení sankce.

SZPI doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají uvedený výrobek doma, aby jej nekonzumovali.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *