Náhradní tendry chtějí Lesy ČR vypsat do konce listopadu

Státní podnik Lesy České republiky chce do konce listopadu vypsat náhradní tendry na jednotkách, kde mu lesnické firmy předčasně vypověděly smlouvy ztrátové v důsledku lesních kalamit. Nabídky by firmy mohly odevzdávat na přelomu prosince a ledna. Celkový soutěžený objem dřeva k těžbě by mohl být přibližně 7,5 milionu metru krychlových. Uvedl to generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Původně chtěl podnik vypsat náhradní tendry začátkem listopadu, ale vše musel odsunout kvůli bouři Herwart, která ve státních lesích 29. října poničila asi 1,5 milionu metru krychlových dřeva. Kalamitní dřevo z vichřice totiž zásadně změnilo objemy dřeva k těžbě a změnilo i objemy na navazujících pěstebních prací. Téměř hotové zadávací dokumenty musely Lesy ČR stopnout a znovu je vrátit k přepracování na lesní správy, řekl Szórád.

Možnost vypovědět smlouvy bez sankce daly Lesy ČR firmám na základě usnesení vlády z 25. září. Firmy se tak mohly ke konci letošního roku zbavit pro ně ztrátových dlouhodobých smluv. Ztráty začaly firmy vykazovat, když kvůli nadbytku dřeva na trhu z větrných a kůrovcových kalamit začaly padat ceny dřeva. Firmy přitom musely při platbách Lesům ČR vycházet z cen, které nabídly v soutěžích v minulých letech v době stability cen.

Firmy Lesům ČR začátkem října vypověděly 76 procent kontraktů na lesnické práce, prodej dřeva a těžbu. Z celkem 127 dotčených územních jednotek ke konci letošního roku skončí smlouvy na 96. Do nalezení nových partnerů Lesy ČR na dotčených jednotkách zajistí těžbu zejména prostřednictvím veřejných aukcí.

Firmy ve státních lesích pracují na základě pětiletých tendrů, které jsou každý rok vypisovány na pětinu území Lesů ČR. Vypovězené smlouvy se týkají smluv, které měly končit postupně k 31. prosinci let 2018, 2019, 2020 a 2021.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *