Nadace Partnerství dá 1,4 milionu na novou zeleň a vodní prvky

Nadace Partnerství a společnost MOL Česká republika podpoří v ČR 19 projektů částkou 1,4 milionu korun. Díky tomu bude na veřejných prostranstvích měst a vesnic nová zeleň a vodní prvky. Z Jihočeského kraje mají podporu z grantového programu Zelené oázy obec Vesce na Táborsku, kde obnoví staré ovocné aleje, a spolek Mařížský park ze Slavonic, jenž vysadí stromy a upraví park. V tiskové zprávě to oznámil za Nadaci Partnerství David Kopecký. Komise vybírala z 86 žádostí.

Spolek Mařížský park získal téměř 140 000 Kč. Vysadí nové stromy a ze dřeva stromů, které bude nutné pokácet, vytvoří schody připomínající vstup do zámku. Obec Vesce získala 38 240 Kč. Vyplývá to z údajů na webu Nadace Partnerství.
Programem Zelené oázy prošly od roku 2015 tisíce lidí, dosud podpořil kolem 80 projektů za více než 5,5 mil. Kč. Jedním z cílů je prohlubovat vztah mezi lidmi a místem, kde žijí. „V kontextu dlouhotrvajícího sucha a narůstajícího problému městského tepelného ostrova vnímám každou korunu, která pomůže zvládat klimatické extrémy, jako tu nejlépe vynaloženou,“ uvedl ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.
Se suchem, které je v posledních letech v Česku, se snaží bojovat i vláda. Ministerstvo životního prostředí podpořilo za posledních zhruba pět let z evropských i národních zdrojů přes 6000 projektů za sedm miliard korun na zadržení vody v krajině. Jde o stovky rybníků, tůní, mokřadů či úpravu vodních toků. Pro letošní rok vyčlenilo další dvě miliardy.
Stát kvůli suchu plánuje i investice do stavby dalších přehrad. Pod Skaličkou v povodí Bečvy pokračují výkupy pozemků, dokončené jsou studie proveditelnosti přehrad Kryry, Senomaty a Šanov. Projektové práce pokračují na přehradě ve Vlachovicích, kde chce ministerstvo předložit vládě návrh na výkup pozemků koncem prvního čtvrtletí. Stát rovněž chce zvýšit hladiny novomlýnských nádrží, voda by se mohla využít na závlahy sadů nebo vinic.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *