Na zahájení živitelky zkritizoval Klaus ekologické cíle Evropské unie

Exprezident Václav Klaus kritizoval na úvod 47. ročníku agrosalonu Země živitelky ekologické cíle EU formulované v takzvané zelené dohodě pro Evropu, kterou představila Evropská komise. Klaus se v důsledku naplňování přísných cílů na ochranu klimatu obává zdražování. Další politici oceňovali české zemědělství. Premiér Andrej Babiš na agrosalon dorazil se zpožděním a na slavnostním zahájení nevystoupil. Letos nepřijel prezident Miloš Zeman, který hostí německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.

Klaus doufá, že se Česko nenechá poškodit, jak řekl, experimentem Zeleného údělu. Kritici plánu boje proti klimatické změně jej takto občas označují. Plán, který představila Evropská komise, má unijní státy nasměrovat k udržitelnějšímu hospodářství.

Podle Klause je současné zdražování vstupů do zemědělství jen začátek, velké všeobecné zdražování teprve očekává. „Je to maličkůstka před tím, než bude povinný elektrický kombajn a další kusy těžké techniky pro naše zemědělce,“ prohlásil exprezident.

Proti Zelené dohodě dlouhodobě vystupuje Agrární komora ČR, která opakovaně vyzvala Evropskou komisi k předložení dopadových studií k úmluvě. Podobný požadavek měl na podzim Zemědělský svaz ČR. Evropské zemědělské cíle předpokládají, že do roku 2030 sníží každý z evropských států spotřebu přípravků na ochranu rostlin o 50 procent a minerálních hnojiv o 20 procent.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *